Itt a mindent felülíró bizonyíték, ők építették az egyiptomi piramisokat, a világ legrejtélyesebb építményeit?
Olvass tovább...
Már az ókoriak is használtak hűtőszekrényt, sőt még jeget is tudtak ebben csinálni maguknak.
Belegondoltunk már abba, hogy az ókorban, a sivatag közepén hogyan hűtötték az ételeket, hogyan csináltak jeget maguknak az emberek, hogy aztán azzal hűtsék le az italukat is? Az ókori perzsák igazán leleményes építménnyel oldották meg ezt a problémát.
Olvass tovább...
Az úgynevezett Yakchal egy lenyűgözően formás és ötletesen megtervezett épület, tulajdonképpen az ókori hűtőszekrény volt (a "yak" jeget, a "chal" gödröt jelent - a szerk.).
Működése igen egyszerű volt: a Yakchal belső részében volt egy mély gödör, amibe a hűtött levegő leereszkedett, és segített fenntartani az alacsony hőmérsékletet. A hűteni kívánt élelmet, tárgyakat a gödörbe helyezték el, így akár hónapokig frissen tudták tartani azokat akkor is, ha odakint tikkasztó, 50 fokos forróság volt.
(Fotó: Wikipédia)
A Yakchal-ba egy úgynevezett qanaton (föld mélyébe vájt alagút) keresztül ment be nemcsak a forró levegő, de a vizet is innen juttatták be, amit az ellátó medencék feltöltésére vagy a jégház párolgási hűtésének táplálására használtak. A bejövő víz a Yakchal északi oldalán volt elvezetve, így a fal árnyékában máris lehűlt kicsit, mielőtt belépett volna a gödörbe. A jeget ezután többnyire a közeli hegyekből hozták, hogy a tározóban tárolják őket.
Bár ma már mindenki a jól ismert hűtőszekrényben és mélyhűtőben tartja az ételt, azért a Yakchal-okat sem bontották le. Turisták tízezrei keresik fel őket, hiszen nemcsak szép épületek, de ezek tükrözik az perzsa építészeti kultúrát. Több Yakchal is felkerült korábban az UNESCO Világörökség listájára, ezek az épületek még ma is fontos szimbólumai az iráni hagyományoknak, amiket a helyiek büszkén őriznek.