2000 éve kódolt üzenetet és felkavaró tárgyakat találtak az ókori Egyiptomból
Olvass tovább...
Elképesztő történet fűződik hozzájuk.
Kalifornia állam középső részének partvidékén a közelmúltban ásni kezdett néhány kalandvágyó személy. Az amatőr régészek aztán döbbenetes felfedezésre jutottak, a homokból ugyanis hatalmas méretű szfinxek és más egyiptomi stílusú szobrok kerültek elő.
A mindössze 7000 lakosú Guadalupe városa (ennek közelében kerültek elő a meghökkentő leletek) alig 300 kilométerre található Los Angelestől, amely Hollywood révén az amerikai filmgyártás fővárosa – és kizárólag ennek a ténynek köszönhető, hogy a föld alól kiásott szobrokból mégsem lett régészeti szenzáció.
Olvass tovább...
Az alkotások ugyanis nem kőből, hanem gipszből készültek, és meglepően újak. Kereken 100 esztendeje ugyanis azon a környéken forgatták a Tízparancsolat című némafilmet, és annak a hajdani, elfeledett kellékei voltak a szfinxek és más szobrok.
Az 1923-as film rendezője a korban nagy névnek számító Cecil B. DeMille volt, vagyis nem véletlen, hogy jelentős költségvetéssel forgathatott, amelybe belefértek az ősi egyiptomiakéhoz megszólalásig hasonlító faragványok is.
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy három évtizeddel később elkészítették a Tízparancsolat hangosfilm változatát is, ám a most megtalált „csodák” még az első verzió kellékei voltak. Felépítettek egy 220 méter széles és 36 méter magas „egyiptomi” templomot is, amelyhez 21 szfinxszobor készült, és mindegyikük több mázsát nyomott.
A fáraó városának modern megvalósítása egy évszázada természetesen a kor legnagyobb díszletének számított, de még ma is költséges lenne a felépítése. A mozifilm elkészítésében összesen 3500 színész és stábtag vett részt, sőt még 200 tevét is szereztek a forgatáshoz. A munkák végén a kellékek egy részét a környékbeliek széthordták, a maradékot pedig szándékosan a homokba temették, mert az elszállításnál sokkal olcsóbb megoldás volt.
A Tízparancsolat című film egyik részlete, amely jól érzékelteti a szobrok nagyságát:
Fotó: Profimedia