Van egy tó egy szigeten, amelyben van egy sziget egy tóval, és abban egy sziget
Olvass tovább...
Nem is kevéssel, hanem bőven több, mint egy kilométerrel emelkedik fölé.
Azt már az általános iskolások is tudják, hogy Földünk legmagasabb hegye a Himalájában lévő Mount Everest (tibeti nyelven: Csomolungma). A 8848 méteres csúcs meghódítása az emberiség legnagyobb kihívásai közé tartozott egészen 1953-ig, amikor Edmund Hillary és Tendzing Norgaj feljutottak a hóval borított tetőre.
Annak a tankönyvek már kevesebb teret szentelnek, hogy a Mount Everest 8848 métere valójában a csúcs tengerszint feletti magasságát jelenti. Ha azonban a „klasszikus” módon mérjük a hegyeket, vagyis a lábuktól a tetejükig, akkor létezik nála nagyobb is.
Olvass tovább...
Ez pedig nem más, mint a Hawaii-on lévő Mauna Kea, amely 10 203 méterre emelkedik ki a felszínből, vagyis bő 1,3 kilométerrel magasabb a Kína és Nepál határán lévő társánál. A Mauna Kea tengerszint feletti magassága azért mindössze 4207 méter, mert jelentős „hátrányból” indul: szunnyadó vulkánként a lába több kilométerrel a tengerszint alatt található.
A hósapkája miatt a helyiek által „fehér hegynek” (vagyis Mauna Keának) nevezett képződmény utoljára 4500 éve tört ki. A hawaiiak úgy hiszik, hogy ott lakik Wakea isten és az őseik, de azért is tartják szent helynek, mert ez a találkozási pontja az Égapának és a Földanyának.
Olvass tovább...
Mivel a Mauna Kea magasra nyúlik, a környezete száraz, és a légáramlatok is stabilak, ezért a tetejéről szinte zavartalan kilátás nyílik a csillagos égboltra. Nem véletlen, hogy miután 1964-ban elkészítették a csúcshoz vezető utat, utána rengeteg csillagászati teleszkópot is telepítettek a hegy tetejére.
Olvass tovább...