Egy 18 éves srác felfedezése megtisztítja a vizet a műanyagoktól
Olvass tovább...
Először találtak műanyag mikroszemcséket vízi és szárazföldi ragadozó madarak – többek közt sólymok, baglyok és rétisasok – szervezetében amerikai tudósok.
A Közép-floridai Egyetem (UCF) tudósainak új tanulmánya, amely a igazolta a műanyag jelenlétét és mennyiségét is, az Environmental Pollution című tudományos folyóiratban jelent meg.
A mikroműanyagok a ceruza hegyénél kisebb szemcsék, amelyek nagyobb tárgyak – ruhaanyag, a szépség- vagy más ipar számára készült textilek – darabolódásával keletkeznek.
A ragadozó madarak egy jól működő ökoszisztéma kulcsfontosságú szereplői, az emésztő rendszerükben felhalmozódó műanyagdarabok mérgezéshez, éhezéshez és kimúláshoz vezethetnek.
„Ha a csúcsragadozók populációja vagy egészségi állapota változik, az befolyásolja a táplálékláncban alattuk álló állatok, organizmusok és élőhelyek körülményeit”
– mondta Julia Carlin, a tanulmány vezető szerzője, az UCF biológia szakos végzős hallgatója.
Olvass tovább...
Először az 1960-as években észlelték, hogy műanyagszemcsék kerültek az állatok emésztő rendszerébe, de csak a 2010-es években került a figyelem középpontjába a probléma.
Korábbi tanulmányok halak, tengeri madarak és planktonevő gerinctelenek bélrendszerében találtak mikroműanyagokat, újabban pedig több jelentés szólt cetekről, amelyek több kilogramm műanyagtárgy felfalásába pusztultak bele.
A ragadozó madarakat eddig nem vizsgálták tüzetesebben, részben védett státuszuk miatt. Carlin és kollégája a floridai Maitland ragadozómadár-központjával együttműködve jutott adatokhoz. A központban sebesült ragadozó madarakat gyógyítanak.
A központban 63 madár gyomortartalmát vizsgálták meg, amelyek vagy holtan érkeztek az intézménybe, vagy befogadásuk után egy napon belül elpusztultak. Az állatok Florida középső részén éltek.
A vizsgált ragadozók mindegyikében találtak mikroszemcséket, a 63 állatban összesen majdnem 1200 műanyagdarabkát. A leggyakoribb típus, a szemcsék 86 százaléka mikroszál volt, mely nagyrészt mosógépekből leengedett víz révén kerül a környezetbe – olvasható a távirati iroda összefoglalójában.
Olvass tovább...