Aljas átverés a detroiti autókiállításon
Olvass tovább...
Ismeretlen művész képei tárják fel az igazságot.
Megcáfolni látszódik az elmélet, hogy a farmernadrágot először az 1870-es években az Egyesült Államokba vándorolt, német származású Levi Strauss alkothatta meg – ráadásul ezt a teóriát egy rejtélyes eredetű olasz festmény döntheti meg. A farmert részben Dél-Franciaországhoz is megpróbálják kötni, de igazi feltalálója Strauss lehet erős pamut munkaruha formájában.
Maurizio Canesso, egy nemzetközileg is elismert olasz galéria tulajdonosa most szeretné azonosítani azt az ismeretlen festőt, aki Észak-Olaszországban található települések utcai jeleneteinek megörökítésével foglalkozott, az egyiken ugyanis úgy tűnik, mintha helyi szegény emberek farmeranyagnak tűnő ruhában lennének.
A Canesso Galéria a legnagyobb európai városokban, köztük Londonban is szokott tartani kiállításokat, most pedig 30 éves születésnapja alkalmából az ebben az időszakban eladott legfontosabb képekből rendeznek kiállítást. A kiállítás egyik legfontosabb darabja a „Kolduló nő két gyerekkel” című festmény lesz, ami egyike annak a tíz képnek, amit a „kék farmer mestere” alkotott.
Olvass tovább...
Canesso úgy véli, ezek a képek bizonyítékai annak, hogy a farmernadrág valójában Lombardiából származik. Egyelőre nem tudni, hogy ezeket a képeket ki festette, nem ismert a kiléte a művésznek, mindössze annyit lehet feltételezni, hogy élete nagy részét Lombardiában töltötte a 17. század végén, mást nem tudni.
Marco Bucci, Genova polgármestere viszont azon a véleményen van, hogy a város nevéhez kötődik a farmernadrág elterjedése, amit a neve is mutat: az angol jeans szó szerint genovai szó, a városban gyártott pamutanyagot jelenti. A polgármester úgy véli, ez kétségtelenül bizonyítja, hogy a farmer az ő érdemük.
Olvass tovább...
A franciák ezzel szemben azt az álláspontot képviselik, hogy a farmeranyag Nimes városából származik, ahol a „serge de Nimes” nevet viselő, selyemből és gyapjúból készült pamutanyagot gyártották. Annyira hittek az anyagban, hogy egy idő után a tengerészek ruházatát és a hajók vitorláját is ebből készítették.
Bármelyik elmélet is az igaz, egyelőre a legnépszerűbb elmélet továbbra is az, hogy Levi Strauss egy nevadai szabóval megalkotta az első farmert. Egészen a közelmúltig azonban nem is terjedt el a tömeggyártása, tömeghasználata, illetve az is csak a hatvanas évektől igaz, hogy farmernak hívják.
Aki pedig a farmer történetéről akar még többet megtudni, kattintson erre a videóra:
(Forrás: The Guardian)