Az űrből zuhant le több ezer éve Egyiptomban, azonnal beásták a földbe, majd megtalálták és azonnal világszenzáció lett
Olvass tovább...
Az ókori település Julius Ceasar kedvenc helye volt, méltóságteljesen nyúlik el a tengerfenéken a hatalmas város.
Régóta foglalkoztatja az emberiséget, hogy mégis mennyi titok és misztikus lapulhat a tenger mélyén? Ott van Atlantisz legendája, melyet sokan a mai napig keresnek. Az elsüllyedt város koncepciója nem új, több ilyennel is lehet találkozni a tengerekben, óceánokban, cikkünkben most Baiae városát mutatjuk be:
Gyönyörű márványpadlót fedeztek fel a tengerfenéken, ahol most Baiae elsüllyedt városa nyugszik. Ez az ókori település egykor az elit fényűző nyaralóhelye volt, Róma „Las Vegasaként” ismert, de idővel végül a tengerbe veszett. Baiae a Nápolyi-öbölben feküdt, közel ahhoz a helyhez, ahol Pompeji városának híres maradványai állnak. Az évek során a régészek különböző ókori relikviákat hoztak ki a víz alá merült városból, most éppen egy sokszínű márványpadlót is találunk, amelyet jelenleg restaurálnak.
Olvass tovább...
A Phlegrai mezők régészeti parkjának Facebook-oldala szerint a padló több ezer márványlapból áll, amelyek több száz különböző formából állnak, és amelyeket hihetetlen geometriai mintákat alkotva gyűjtöttek össze. Ez az „opus sectile” részét képezi, egy olyan mozaikalkotás, amely különböző színű anyagokból, például márványból, kagylóból, gyöngyházból és üvegből áll, amelyeket meghatározott formákra vágtak és intarziáztak, hogy egyéni felületet és kinézetet hozzanak létre. Ez a fajta mozaik különbözik az általános, jóval elterjedtebb típustól (tesszellált mozaikok), amelyre jellemző, hogy a mintákat sok kisebb kő- vagy üvegkocka alkotja.
A Baiae-ban talált opus sectile egykor egy olyan villa fogadószobájának padlója volt, amely a Kr. u. III. században egy magas rangú személy tulajdonában állt a városban. A tervezés rendkívül költséges lehetett a tulajdonos számára, aki a jelek szerint újrahasznosított (más padlókról vagy falakról származó) anyagokat a tervezés befejezéséhez. Több kihegyezett négyzetből áll, amelyeket feliratos körök vesznek körül.
Baiae rendkívül divatos üdülőhely volt, amely Róma leggazdagabb és legbefolyásosabb elitjét vonzotta, köztük Julius Caesert, Nerót, Cicerót és Hadriánt. Gyönyörű tengerpart mellett fekvő luxusvillákkal büszkélkedhetett. Azért is látogatták, mert az alatta lévő vulkanikus szellőzőkből feltörő, fiatalító hatású forró források állítólag gyógyító erővel bírtak. Idővel azonban a város inkább hedonista vonzerejéről vált híressé.
Seneca, a híres sztoikus filozófus siratta a várost, és úgy jellemezte, hogy a bűn miatt „kerülendő hely”. Az emberek a részegség különböző állapotaiban kóboroltak a tengerparton, és a „lázongó mulatozás” megzavarta az egyébként ott keresett békét.
Olvass tovább...
Végül Baiae történelmi és geológiai folyamatok következtében elpusztult. Ahogy a Római Birodalom kezdett összeomlani, különböző hódítók támadták meg, majd a Kr. u. nyolcadik században muszlim seregek fosztogatták. A 16. században aztán a város a tágabb Phlegrai-mezőn (egy szupervulkán) belüli vulkáni tevékenység miatt a tengerszint alá süllyedt.
A víz alatt tevékenykedő régészek azonban keményen dolgoztak azon, hogy az elsüllyedt város számos részletét visszaszerezzék és helyreállítsák, így betekintést nyerhetünk abba az összetett világba, amelynek egykor része volt a lenti márványpadló is.
A felvételeket a leletekről ide kattintva nézheted meg:
Forrás: iflscience.hu