500 forintért vett házat egy nő, aztán bagóért fel is újította magának
Olvass tovább...
Első ránézésre sokan lemondanának egy romosabb házról, pedig kellő szakértelemmel valószínűleg megmenthető.
Manapság is gyakran találkozni eladó vályogházakkal, ami jól jelzi, hogy a tartósságukkal egyáltalán nincs baj, azzal már annál inkább, ha nem figyeltek oda rá az évek során, esetleg az építésénél figyelmen kívül hagyták valamelyik fontos lépést.
Általában valamivel olcsóbbak is a téglaépületeknél, a szigetelőképességük pedig híresen jó – nyáron hűt, télen fűt -, sokan mégis vonakodnak a vályogháztól, főleg a karbantartási igényei miatt, pedig ebből a videóból kiderül, hogy még a meglehetősen elhanyagolt állapotúakkal is csodát lehet tenni.
Buktatók persze bőven vannak, erről Gáspár János vályogfalépítő mester beszélt, aki évtizedek óta dolgozik szakmájában, és több mint 200 vályogházat újított már fel az ország területén, úgyhogy érdemes adni a szavaira.
Olvass tovább...
A videóban példaként szereplő régi ház első ránézésre bontásra ítélt, hiszen egy része már ledőlt, ám a szakember elmondta, hogy ez korántsem így van. Mivel csak a melléképület adta meg magát, így csak az egyik falvéget kell bontani, amit magával húzott, a többi statikailag rendben van. Elmondta, hogy a rágcsálók és a növények is komoly problémákat tudnak okozni, az építéskori hiányosságok - például az áthidalók kihagyása - mellett.
Olvass tovább...
Beltérben a linóleum hasonlóan képes átvizesedni, ugyanakkor a kiszáradással később sem lesz gond. Nem úgy, mint a szúrágta födémmel, ami bizonyos szintig orvosolható, de súlyos „átfertőzöttség” esetén át kell gondolni a vásárlást. De a gipszkartonozással elfedett, később biztosan előbukkanó problémákra is figyelni kell, illetve arra is, hogy műanyagfestéket ne alkalmazzunk a vályogfalakon.