promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Varázslatos, mosolygó szfinxszoborra bukkantak egy ásatás során Egyiptomban, az egyik legnagyobb római császárt ábrázolhatja

Varázslatos, mosolygó szfinxszoborra bukkantak egy ásatás során Egyiptomban, az egyik legnagyobb római császárt ábrázolhatja

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Színes
Kategória fejléc
Promotions

A különleges szobor feltárását videón is megörökítették.

Egy pimaszul vigyorgó mészkőszfinxet tártak fel Egyiptom déli részén - jelentette be az ország turisztikai és régiségügyi minisztériuma. A Kairótól mintegy 500 kilométerre délre fekvő Hathor-templomnál felfedezett vidám ereklyét egy római kori kőlap kísérte, amelyre demotikus és hieroglifikus feliratokat véstek, amelyeket még nem sikerült megfejteni.

A minisztérium leírása szerint a szfinxnek "mosolygós arca és két gödröcskéje van", és hozzátették, hogy a szobor Claudius római császár stilizált ábrázolása lehet. Az egyiptológusok jelenleg a kísérő szöveg lefordításán dolgoznak, abban a reményben, hogy megerősítik a kőben megörökített személy kilétét.

A szfinx egy mitikus lény, amelynek feje emberi, teste oroszláné, szárnyai pedig sasé. A görög mitológiában gonosznak és árulónak tartott szfinxek az egyiptomi hagyományban némileg jóindulatúbbak.

Mindkét ősi kultúrában a szfinxeket őrzőnek tekintették, és gyakran ábrázolták őket templomok, paloták vagy más fontos épületek bejáratánál. A Hathor-templomban, ahol a sugárzó szobrot megtalálták, egykor a Dendera Zodiákus néven ismert égi térkép volt látható, amely ma a párizsi Louvre-ban található.

Claudius császár - vagy Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus, hogy teljes nevén nevezzük - a negyedik római császár volt, aki a Kr. u. első században uralkodott. Az ókori uralkodó, akiről úgy tartják, hogy különböző fogyatékosságai voltak (például agyi bénulás és esetleges Tourette-szindróma), amiknek ellenére is Róma egyik legnagyobb katonai vezetőjeként emlékeznek rá.

Claudius leginkább Britannia római meghódításának felügyeletéről ismert, de ő irányította a birodalom észak-afrikai és közel-keleti terjeszkedését is, így a nagyságát ünneplő szobrok talán Egyiptomban is felbukkanhatnak. Fosztogató kalandjai mellett Claudius arról is híres, hogy végül ármánykodó felesége, Agrippina miatt halt meg, aki elintézte, hogy a császárt megmérgezzék, hogy fia, Nero trónra léphessen.

A szfinx felfedezése az egyiptomi idegenforgalmi és régiségügyi minisztérium izgalmas bejelentési hetét zárja le, és a gízai Nagy Piramisban található rejtett átjáró felfedezését követi. Bár az újonnan feltárt mosolygó alak parányi lehet a híres piramist őrző hatalmas szfinxhez képest, a benne rejlő nyomok segíthetnek abban, hogy bővítsük ismereteinket az ókori világról.

forrás: iFLScience