1200 évvel a hivatalos felfedezése előtt már jártak valakik az Antarktiszon - a tudósok nem várt eredményre jutottak
Olvass tovább...
Amikor Thomas Griffith Taylor brit geográfus 1911-ben merész vállalkozásba kezdett a Kelet-Antarktiszon, expedíciója félelmetes látványba botlott.
Egy gleccser peremén egy vérpatakot látott szivárogni. Egy évszázadnyi találgatás után sikerült meghatározni a véres vízesés okát.
Amerikai tudósok nagy teljesítményű transzmissziós elektronmikroszkóp segítségével elemezték a véres vízesés vízmintáit és rengeteg vasban gazdag nanogömböt találtak, amelyek oxidáció hatására vörösre színeződnek.
"Amint megnéztem a mikroszkópos képeket, azonnal észrevettem, hogy ott vannak ezek a kis nanogömbök, és vasban nagyon gazdagok, illetve a vason kívül rengeteg különböző elem van bennük - szilícium, kálcium, alumínium, nátrium -, és ezek mind nagyon változatosak" - mondta Ken Livi, a Johns Hopkins Egyetem Whiting School Anyagtudományi és Műszaki Tanszékének kutatója egy nyilatkozatban.
Olvass tovább...
A gazdag vörös színéről ismert vasoxid korábban a vérvízesés rejtélyének egyik fő gyanúsítottja volt. Ez a képalkotó technika azonban segített a kutatóknak, hogy tisztább képet kapjanak arról, hogy a szivárgó víz miért ilyen élénk vörös árnyalatú - és hogy néhány korábbi tanulmány, amiben ennek az okát vizsgálták, miért bukott meg.
"Ahhoz, hogy valami ásvány legyen, az atomoknak egy nagyon speciális, kristályos, szerkezetbe kell rendeződniük. Ezek a nanogömbök nem kristályosak, ezért a szilárd anyagok vizsgálatára korábban használt módszerek nem mutatták ki őket" - magyarázta Livi.
Azt hihetnénk, hogy vérvörös vize a legszokatlanabb jellemzője az antarktiszi Véres-vízesésnek, de ez a geológiai képződmény tele van furcsaságokkal.
A tudósok megállapították, hogy a Véres-vízesésből szivárgó vörös víz egy sós vizű tóból származik, amely 1,5-4 millió éve a jégbe zárva fekszik. Valójában ez a tó csak egy része egy sokkal nagyobb, hipersós tavakból és vízvezetékekből álló földalatti rendszernek.
A víz elemzése azt mutatta, hogy az eltemetett szupersós víztestek egy ritka jég alatti baktérium-ökoszisztémának adnak otthont - az oxigén szinte teljes hiánya ellenére. Ez azt jelenti, hogy a baktériumok évmilliókig fennmaradnak fotoszintézis nélkül, és valószínűleg a sóoldatból származó vas körforgásából tartják fenn magukat.
Olvass tovább...
"A Mars Rover küldetések megjelenésével érdeklődés mutatkozott az iránt, hogy megpróbáljuk elemezni a Blood Falls vizéből származó szilárd anyagokat, mintha az egy marsi leszállóhely lenne" - mondta Livi. "Mi történne, ha egy marsjáró az Antarktiszon landolna? Képes lenne meghatározni, hogy mi okozza a Blood Falls vörös színét? Ez egy lenyűgöző kérdés, amelyet több kutató is fontolgatott"."