Magyar éremeső az olimpián – Lőrincz Tamás is elhozta az aranyat
Olvass tovább...
Hajós Alfréd vicces választ adott a görög királynak arra, hol tanult meg szuperül úszni.
Szépen gyűlnek a magyar aranyérmek a zárt kapus tokiói olimpián, és ilyenkor sokaknak eszébe juthat Hajós Alfréd neve, aki az újkori játékok legelső aranyát szerezte hazánknak. Elképesztő, hogy a „magyar delfinnek” becézett sportoló 1896-ban mindössze 18 éves volt!
Az Athénban rendezett olimpián Hajós előbb a 100 méteres úszóversenyen győzött, majd nem sokkal később az 1200 méteres távon is diadalmaskodni tudott. Halálfélelme volt, hiszen a futamokat a nyílt tengerben, a Zea-öböl 10 fokos (szinte jéghideg) vizében rendezték.
Olvass tovább...
A szervezők az indulókat jó messzire elvitték a parttól, aztán gyorsan elhajóztak, nem különösebben törődtek a sportolók épségével. Hajós a két versenyszám megnyerése között még az 500 méteres távon is indulni akart (persze pihenő nélkül), de annak a rajtjáról lekésett.
Hajós rendkívüli ember volt, azon ritka személyek közé tartozott, akik a szellemi olimpián is a legmagasabb szinten teljesítettek. 1924-ben Párizsban az első helyen végzett, de végül csak ezüstérmet kapott (Magyarország akkoriban háborús bűnösnek számított), mégpedig építészet kategóriában.
Olvass tovább...
A Műegyetemen oklevelet szerző fiatalember civilben ugyanis építész volt, és olyan kiválóságok mellett dolgozhatott, mint Alpár Ignác és Lechner Ödön. Legismertebb munkái közé tartozik a kőszegi bencés gimnázium, a miskolci Weidlich-palota, az újpesti stadion, a margitszigeti Nemzeti Sportuszoda, illetve a debreceni Aranybika Szálló.
Elképesztő, hogy milyen indíttatásból kötelezte el magát az úszás mellett:
gyerekkorában végig kellett néznie, ahogyan édesapja megcsúszott, és beleesett a jeges Dunába, amelyből már nem tudták élve kimenteni.
Hajós Alfréd egyfajta gyorsúszó stílusban versenyzett, amelyet (szintén a Dunában) szerb hajósoktól sajátított el. A Rudas fürdő medencéjében készült fel az olimpiára, de csak akkor tudott edzeni, amikor éppen nem voltak vendégek.
Olvass tovább...
Olimpiai bajnokként a görög királlyal is alkalma nyílt találkozni. Amikor az uralkodó megkérdezte tőle, hol tanult meg ilyen szuperül úszni, Hajós szerényen csak ennyit felelt:
„A vízben, felség.”