31 milliárd forintért vették meg az olaszországi magyar kikötőt, üresen áll azóta is
Olvass tovább...
Egy cső törhetett el, elárasztotta az olaj közeli csatornát, ami a Dombi-tavat is veszélyeztette.
Nagy mennyiségű, nyersolajnak látszó anyag ömlött egy mezőgazdasági területen futó csatornába a kiskunmajsai termálfürdő közelében. A szennyezés vélhetően a MOL Szank és Algyő között húzódó kondenzátumvezetéken keletkezett sérülés miatt jutott a környezetbe.
A terület kármentesítése tegnap megkezdődött, az olaj kiszivattyúzása, valamint a szennyezett nádas kivágása folyamatban van. A csatorna a település melletti Dombi-tavat is érinti, így különösen fontos a gyors beavatkozás, hogy minimalizálják a további károkat.
Olvass tovább...
A helyszíni beszámolók szerint émelyítő bűz terjedt el a környéken, ami komoly aggodalmat kelt a környéken élőkben.
A BAON érdeklődésére a MOL megerősítette a szivárgás tényét, a vezetéket pedig azonnal elzárták és leállították rajta az olajszállítást. Mint azt hozzátették, a vezeték a közli olajkútból kitermelt rétegvíz mellett nagyjából 5 százaléknyi olajat szállított.
A kiskunmajsai fürdő felszíni vízelmevezetőjét érintette a szivárgás, a szennyeződés további terjedését pedig egy ideiglenes gáttal akadályozták meg a szakemberek. A vezeték javítása már elkezdődött, a szennyezett földet is elszállítják, illetve pótolják a hatóságokkal való folyamatos egyeztetést szem előtt tartva.
„Csak bízni lehet benne, hogy nem kerül végzetesen sok mérgező anyag a talajba és a talajvízbe. Reméljük, meg tudják akadályozni a jelentős ökológiai kárt”
– számolt be róla a Greenpeace.
Olvass tovább...
Mint írják, a mostani olajszennyezés is jelzi, hogy az olaj- és földgázkitermelés soha nem lehet teljesen biztonságos. A fosszilis energiahordozók nem csupán az elégetésükkel járó szén-dioxid-kibocsátás miatt veszélyesek a bolygó klímájára, hanem már a kitermelésük, szállításuk és feldolgozásuk is komoly fenyegetést jelent a környezetre és az élővilágra egyaránt.
„A fosszilisekből óriási profitot termelő cégek nem tudják 100%-ig garantálni, hogy sosem kerül ki a berendezéseikből szennyezés, legyen az a talajt, a vizeket szennyező kőolaj, vagy a klímaválságot fokozó metángáz”
– írta a környezetvédő csoport.
A Szeged.hu a szennyezés mértéke kapcsán megkereste az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóságot is, érdeklődve arról, hogy eléri-e a Szeged melletti főcsatornát, eddig azonban még nem válaszoltak a hatóságok.