Már egy darázscsípés is kifog a magyar egészségügyön, félelmetes beszámoló érkezett
Olvass tovább...
A hitelpiac látszólagos felfutása csak az előző időszak siralmas eredményeihez képest látványos.
Ha azt vesszük alapul, hogy éves alapon 75 százalékkal, 1237 milliárd forintra nőtt a nem folyószámla jellegű hitelek felvétele az év első felében, akkor joggal feltételezhetjük, hogy száguld a lakossági hitelpiac. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu szakértője szerint azonban szó nincs erről. A pénzügyi guru úgy véli, valójában nincs ok az örömre, ugyanis még 2022-ben is 120 milliárd forinttal magasabb összegben vettek fel hitelt a magyarok, mint az idei év első hat hónapjában.
Az MNB statisztikáin alapuló összegzés szerint a háztartások idén közel negyedével, 12 ezerrel kevesebb, alig 38 ezer lakáshitel szerződést kötöttek a bankokkal 6 hónap alatt, mint 2019-ben, amikor ez a szám az 50 ezret közelítette. Személyi kölcsönből pedig 8 százalékkal kevesebb szerződést jelent a mostani 144,5 ezer szerződés 2019 hasonló időszakához képest, amikor 157,4 ezer alkalommal vettek fel személyi kölcsönt a magyarok.
Szabad felhasználású jelzáloghitelből közel harmadával, kevesebb szerződést jelent a június végéig megkötött 2 800 kontraktus, mint a 2019-es 4 300-at meghaladó szerződésszám.
Olvass tovább...
Gergely Péter szerint annak köszönhetően, hogy a babaváró 2019-es júliusában elrajtolt, özönlöttek a hitelfelvevők a bankokba. Hihetetlen felfutás volt az első félévben aztán elindult egy lejtmenet, idén a hitelszerződések száma már messze elmarad majd a 2019-es adatoktól.
Az idei teljesítmény csak a tavalyi év földbeállásához képest lesz látványos. Aki most hitelfelvételre adja a fejét, a korábbiaknál magasabb összeget kénytelen felvenni azért, hogy a tervbe vett beruházást finanszírozni tudja.
“A lakáshitelek esetében az átlagos hitelösszeg a 2019-es 9,15 millió forint helyett ma már több mint 16,9 millió forint, ami döntően az ingatlanárak megugrásának tudható be”
– mondja a szakértő. Ez a tavalyihoz képest is egy drasztikus, hatvan százalékos növekedés, hiszen tavaly az első fél évben az átlagos lakáshitel még alig haladta meg a 10,2 millió forintot.
Olvass tovább...
A személyi hitelek körében is látható ez a tendencia, aminek az infláció a legfőbb oka. 2019-ben egy átlagos hitelszerződés összege 1,77 millió forint volt, ma a BiztosDöntés.hu statisztikái szerint már 45 százalékkal, 800 000 forinttal magasabb, átlagosan 2,57 millió forintot igényelnek az ügyfelek.
Az áruhitelek terén százezer forinttal 259 000 forintra ugrott az átlagos igényelt összeg, ami így közel kétharmados bővülést jelent. Egy éve, 2023-ban még 13 ezer forinttal kisebb, 245 ezer forint volt a szerződések átlagos értéke.