A mai napig rejtegetik Rákosi Mátyás szupertitkos bunkerét, ezrek mennek el felette naponta, de még a létezéséről sem tudnak
Olvass tovább...
Senki nem tudta, hogy ott van a rejtélyes üreg, melyben számos emberi maradványra bukkantak.
A Mátyás-templom felújítása és a Halászbástya építése számos kihívást tartogatott magában, a 19. század végén folytatott építkezés során pedig valami olyasmit találtak a föld alatt, amire egyáltalán nem számítottak.
A Halászbástya tervezőjét, Schulek Frigyest 1899-ben, a déli bástyafal alapozásakor egy különleges üregről tájékoztatták, amiben „nagy mennyiségű emberi koponyaroncs és számos épen megmaradt teljes koponya találtatott” – fogalmazta meg a szóban forgó jelentés.
Olvass tovább...
Mint ahogy szintén a jelentésben fogalmaztak:
„hogy Budavára középkori erődítményeinek ezen fenmaradt érdekes részlete s az abban talált s esetleg még található leletek a későbbi történeti kutatások elől el ne zárassanak.”
A kamra bejáratát és ablakát végül egy vékony fallal zárták el, hogy avatatlan személyek ne jussanak be, ám ez olyan jól sikerült, hogy ezt követően évtizedekig nem is foglalkoztak a leletekkel. 1961-ben Gerő Győző és Zolnay László régészek aztán egy 1730-as térkép alapján találták meg újra, 1965-ben pedig újabb földmunkák miatt végül a feltárást is elvégezték.
Olvass tovább...
A Szent Mihály-kápolna a Mátyás-templom temetőjeként szolgált, és bár 1997-ben megnyitották, az év jelentős részében zárva tart, kívülről azonban bárki láthatja a bejáratát a Halászbástyánál, mint ahogy a befalazott, majd aztán később újból kibontott ablakát is.