promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ne vedd fel, ha ez a telefonszám hív, csalók trükköznek a bankod nevében

Ne vedd fel, ha ez a telefonszám hív, csalók trükköznek a bankod nevében

Borítókép:  Profimedia
Helyi Hírek
Kategória fejléc
Promotions

Az telefonos és internetes csalók trükkjei egyre kifinomultabbak, így nem csoda, hogy még mindig sokan bedőlnek nekik.

Évente több milliárd forintot lopnak el különböző trükkük, átverések útján a csalók a gyanútlan bankszámla-tulajdonosoktól. Az ellopott összegeknek legfeljebb a felét kapják vissza a megtévesztettek. Ők is csak akkor, ha időben ráeszmélnek, hogy csalás áldozatai lettek és hívják a rendőrséget. 

Az átveréseknek rengeteg változata van. A hívószám-spoofing, azaz hívószám-hamisítás a hamis banki hívások adathalász tevékenységek egyik speciális elkövetési technikája. Lényege, hogy az elkövetők módosítják a telefonszámukat, amely a hívott fél telefonjának kijelzőjén megjelenik, ezzel elrejtve a valódi elérhetőségüket. Vagyis híváskor nem a hívást kezdeményező igazi telefonszáma jelenik meg a potenciális áldozatok készülékén, hanem egy másik, jellemzően olyan, ami ismerős: például egy banké, ezáltal még inkább hitelesnek beállítva a hívást.

A Dívány cikke szerint a csalók most egy, a Raiffeisen Bank csalásmegelőzési csoportjának elérhetőségére hajazó számról keresik fel reménybeli áldozataikat. Ez a szám a 06 1 488 4980, miközben a bank FWR Private Banking ügyfelei számára elérhető csoport elérhetősége a 06 1 484 4979, így még ha valaki utána is néz a számnak, könnyen azt gondolhatja, hogy szintén a pénzintézethez tartozik.

A csalók célja, hogy elhitessék a hívott féllel, hogy a bank ügyfélszolgálatáról keresik, mert gyanús tranzakciót észleltek. A számlatulajdonosok egy része persze megijed és attól tartva, hogy elveszíti a nehezen összegyűjtött megtakarítását, készségesen teljesíti a csalók kérését.

Első lépésként letöltetnek vele egy applikációt, amivel megfigyelhetik a telefonja kijelzőjét, majd arra kérik, hogy lépjen be a netbankba. Így könnyűszerrel megszerzik az összes belépési kódot, jelszót. Az egyetlen, amit nem tudnak megszerezni, az az ügyfelek ujjlenyomata. Aki biometrikus azonosítást is beállított, az megúszhatja, hogy ellopják a pénzét a következő néhány percben.

A rendőrség és a bankok szerint az átverések elkerülése érdekében fontos, hogy tudatában legyünk az ilyen jellegű csalásoknak és ne adjunk ki személyes vagy pénzügyi információkat ismeretleneknek, telefonon keresztül. Továbbá, ha valaki gyanús hívást kap, érdemes ellenőriznie az állítások hitelességét a bankjánál, mielőtt bármilyen intézkedést hozna.