promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Arany hullik az égből ezen a vidéken, és ez nem vicc

Arany hullik az égből ezen a vidéken, és ez nem vicc

Borítókép:  Profimedia - illusztráció
Gasztro & Utazás
Kategória fejléc

Megdöbbentő mi rejlik a föld mélyén.

Sokan meglepődnének, ha hallanák, hogy a jég borította Antarktiszon vulkánok is rejtőznek. Ezek többsége Nyugat-Antarktiszon és a Marie Byrd-földön található. A legtöbb vulkán szunnyad, de 8-9 aktív is van köztük. Az elmúlt időkben nem sok vulkánkitörést észleltek, de a jégmagok tanúsága szerint a jégkorszak idején hatalmas vulkánkitörések rázták meg a kontinenst.

Ezek közül egyesek erősebbek voltak a modern időkben tapasztalt bármelyiknél.

Az Erebus-hegy az Antarktisz legmagasabb (3794 méter) és egyben legdélebbi aktív vulkánja. Nevét a görög mitológia sötétség istenéről kapta. A legenda szerint már Sir James Clark Ross kapitány is látta kitörni 1841-ben, amikor felfedezte a kontinenst. A vulkán a Ross-szigeten található, két másik vulkánnal együtt, melyeket szintén a brit felfedezőről neveztek el.

Műholdfelvételeken jól látható az Erebus csúcsán lévő kráter vöröses árnyalata, amit a benne lévő lávató okoz, ami 1972 előtt keletkezett. A vulkán rendszeresen bocsát ki gáz- és gőzfelhőket, de kőzeteket is "köp" magából, amik korábbi kitörésekből származnak. Ami igazán különlegessé teszi az Erebust, hogy ezekben a gázfelhőkben apró, 20 mikrométernél is kisebb aranykristályok is lebegnek. Becslések szerint a vulkán naponta körülbelül 80 gramm aranyat lövell ki. Arany nyomokat találtak a levegőben is, 1000 kilométerre a vulkántól.

Az Erebus-hegy leginkább a tragikus 1979-es katasztrófáról hírhedt, amikor az Air New Zealand 901-es járata 257 emberrel a fedélzetén a vulkán oldalának csapódott. A gép Aucklandből indult 11 órás túrára az Antarktiszra, de sajnos soha nem tért vissza. A végzetes napon az időjárás nem kedvezett a repülésnek, de a gép ennek ellenére felszállt. A pilóta valószínűleg azt hitte, hogy a fehérség a hó és jég borította tájat takarja, nem pedig a hegyet.

A hosszú és költséges jogi hercehurca után az Air New Zealand beszüntette az Antarktisz feletti városnéző repüléseket.

Az Erebus vulkán nem csak a természet erejét és pusztító erejét demonstrálja, de emlékeztet bennünket a repülés veszélyeire és a szélsőséges időjárási körülmények kiszámíthatatlanságára is. A vulkánkutatók számára az Erebus kincsesbánya, tele titkokkal és rejtélyekkel, amik feltárása segíthet jobban megérteni a Föld vulkáni működését és a bolygó múltját.

Forrás: Iflscience