Észveszejtő magyar falut találtak Franciaország déli részén, közel a Földközi-tengerhez
Olvass tovább...
Izgalmas történet a török magyarokról.
Az egész világon számos nemzet tagjai találtak új otthonra az évezredek és az évszázadok alatt, a 19. században pedig a kivándorlási hullám kiemelkedően magas volt, amely során az Amerikai Egyesült Államok vált a legkedveltebb célponttá. Ennek eredményeképpen Amerika-szerte fellelhetők magyar alapítású települések és kisebb városok. Napjainkban is találkozhatunk ilyen helynevekkel, például több Balaton nevű településsel is.
A 19. század eseményei még viszonylag közel állnak hozzánk, sok családban élénken élnek a kivándorlás vagy bevándorlás történetei, amelyekről még beszélnek is sokszor a családon belül, esetleg rokonlátogatásra is sor kerül.
Viszont ha egy magyar közösségről Törökországban esik szó, egy jóval régebbi történelmi korszakba kell visszatekintenünk, egészen a 16. századig, a mohácsi csata (1526) utáni időszakra, amikor a törökök fokozatosan hódították meg Magyarországot, a Magyar Királyságot, amely során az ország több mint 150 évig tartó három részre szakadásának időszakába csöppenhettek az itt lakók. Így pedig sok magyar került rabszolgaként oszmán területekre.
Olvass tovább...
Ez a kontextus ad teret a törökországi Macarköy, más néven Gebiz, avagy egyszerűen Magyarfalu történetének. Macarköy a Toros-hegység alján, egy tengerparti síkságon helyezkedik el, és számos történet szól arról, hogy magyar rabszolgák alapították. Más teóriák szerint talán szabad magyarok vagy bújdosó katonák alapították, akik a három részre szakadt ország területéről menekültek a Török Birodalomba.
A helyiek közül sokan büszkén őrzik a magyar történelmi örökséget, amely legendák szerint tehát a 16. századra nyúlik vissza, tehát közel 400 éves múltra tekint vissza. A település területén van egy temető is, amelyet magyar temetőnek hívnak a helyiek.
A Google Maps-en is könnyen megtalálhatjuk Magyarfalut:
Olvass tovább...
(Forrás: Világszám, Magyar Nemzet)