Kitálalt Katalin hercegné állapotáról az őt kezelő klinika dolgozója, még a családja nagy részének sem árulta milyen betegséggel kezelik
Olvass tovább...
Ady Endre nevét viseli egy falucska, ez hogyan történhetett meg?
Érmindszentet gyakran helytelenül Érdmindszentként emlegetik, de az idők során többféleképpen is írták a helység nevét. 1414-ben Mindszent, 1430-ban, 1458-ban és 1475-ben Mendzenth, 1733-ban Mint-Szent, 1760-ban Mind-Szent, 1913-ban Érmindszent néven írták. A falu Nagykárolytól 21 km-re délkeletre fekszik, a leghíresebb lakója pedig nem más volt, mint a költő, Ady Endre.
Olvass tovább...
Íme egy videó a faluról, mindenképp nézz bele, ha még nem jártál ott.
1877. november 22-én itt látta meg a napvilágot, majd a gyerekkorát is itt töltötte. Ma Romániában megtekinthető a szülőház és az emlékház is, amely Ady Endre életét mutatja be. 1957-ben a falu az Adyfalva nevet is megkapta, de ha ellátogatunk oda, akkor egészen más nevet fogunk találni a település elején, mint az Adyfalva vagy az, hogy Érmindszent.
Erről Vujity Tvrtko is többször beszámolt és Facebook oldalán fotót is feltöltött, amelyen jól lehet látni, hogy valóban a költőnk neve díszeleg a táblán. Továbbá egy magyarázatot is adott, hogy valójában ez hogyan is fordulhatott elő.
Az igazán nagy különlegesség az, hogy amit láttok, az a falu "román neve". Így szerepel a térképeken, az újságokban, az ottani könyvekben. Az alig több, mint 120 lakosú pici falunak van "magyar neve" is: Érmindszent, más leiratokban Adyfalva. Ugyanakkor -ahogy ez az utódországokban megszokott- itt is van román név
- olvasható az egykori televíziós bejegyzésében.
Olvass tovább...
A posztjából pedig az is kiderült, hogy egészen Trianonig a település Szilágy vármegyéhez tartozott, majd románok átszabták a megyehatárokat és átneveztek minden magyar települést. Így lett a falu neve Eriu-Metent, de ezt a románok nem fogadták el, így újra névváltás következett. Ezután lett hivatalosan Érmindszent románul Ady Endre. Azóta románul mindenhol így hivatkoznak rá.