promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kiderült a brutális igazság a Covid hosszútávú hatásairól - két évvel a járvány indulása után nem titkolják többé a kutatások eredeményeit

Kiderült a brutális igazság a Covid hosszútávú hatásairól - két évvel a járvány indulása után nem titkolják többé a kutatások eredeményeit

Borítókép:  profimédia
Élet
Kategória fejléc
Promotions

Azt régóta tudjuk, hogy létezik a Long-Covid, de az csak most derült ki, hogy melyik szervünkre hat igazán!

Az úgy nevezett "Poszt Covid szindróma" még két évvel a fertőzés után is érinti egyes emberek agyát - erről írt új tanulmányt idézve az IFLscience

A járvány óta rengeteg ember számolt be arról, hogy rosszabb lett a memóriája, vagy nehezebben tud koncentrálni. Igaz, ezeket civilek fogalmazták meg magánemberként, de azóta számos felmérés megerősítette már a tényeket. Két tanulmány szerint a kognitív hiányosságok mértéke nőtt az eredeti fertőzés súlyosságával, és azoknál, akiknek légzéstámogatásra vagy gépi lélegeztetésre volt szükségük. Egy másik, az Egyesült Királyságban végzett kutatásban pedig a fertőzés előtti és utáni kognitív tesztek agyi szerkezeti változásokat mutattak ki. Pedig azt gondoltuk, hogy ennél rosszabb, már aligha lehet.

Azonban a meglévő hosszú COVID-kutatások jelentős része viszonylag kis kórházi csoportokra korlátozódott, és sokkal rövidebb távú nyomon követést alkalmazott. Ráadásul ezek a tanulmányok nem vizsgálták a COVID-pozitív eseteket és a negatív kontrollcsoportot, valamint azt, hogy a hosszú COVID utáni felépülés mennyiben javítja a kognitív teljesítményt.

Az új tanulmány ezt próbálta meg kideríteni. A kutatók azt vizsgálták, hogy a COVID-19 milyen hatást gyakorolt a résztvevők kognitív teljesítményére (munkamemória, figyelem, érvelés és motoros kontroll) két fordulóban történő online kognitív tesztelés során, amelyeket 2021-ben és 2022-ben végeztek. Több mint 3000 résztvevőt toboroztak a COVID Symptom Study okostelefon-alkalmazásból, amelyet 2020 márciusában indítottak az Egyesült Királyságban. 

Azok a résztvevők, akiknek a teszteredményeit a leginkább érintette a fertőzés, azok voltak, akiknél 12 vagy több hétig jelen voltak a COVID-19 tünetei. Ezek a személyek kognitív károsodás jeleit mutatták, és ez legalább 10 év hirtelen öregedésnek felelnek meg.

Ezek a résztvevők a második tesztelési körben sem értek el szignifikánsan magasabb pontszámot, amely kilenc hónappal az első teszt után történt. A második tesztelési fordulóra majdnem két év telt el azóta, hogy a résztvevők többsége eredetileg megfertőződött a COVID-19-cel.

„A jó hír az, hogy a COVID nem volt hatással a tesztek teljesítményére azoknál az embereknél, akik úgy érezték, hogy teljesen felépültek, még akkor sem, ha több hónapja voltak tüneteik, és „hosszú COVID”-nak tekinthetők. Ez a tanulmány rávilágít arra, hogy figyelemmel kell kísérni azokat az embereket, akiknek agyműködését a leginkább befolyásolta COVID-19, hogy megértsük, hogyan fejlődnek tovább kognitív tüneteik, és támogassuk a gyógyulásukat.”- mondta Dr. Nathan Cheetham, a King's College London vezető kutatója.

A tanulmány szerzője, Claire Steves professzor, a londoni King’s College öregedéssel és egészséggel foglalkozó professzora szerint a tanulmány eredményei azt mutatják, hogy további kutatásokra van szükség annak érdekében, hogy jobban megértsük a COVID hatásait bizonyos emberekre. Na meg persze az is igaz, hogy a Covid fertőzés berobbanásakor is kijelenthető volt: csak hosszútávon fogjuk érteni, milyen hatásai vannak a vírusnak.