promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Egymillió éves barlangot találtak, olyan élőlény él a mélyén, hogy nem mernek belépni a tudósok a kapuján

Egymillió éves barlangot találtak, olyan élőlény él a mélyén, hogy nem mernek belépni a tudósok a kapuján

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Afrika egyik sivatagos vidékén olyan felfedezés történt, ami alaposan felkavarta a tudományos világot.

A világ még mindig tartogat olyan meglepetéseket, amikre semmilyen tudományos modell sem tud előre felkészíteni. A geológusok gyakran találkoznak furcsa képződményekkel, de amit nemrég Namíbia nyugati részén találtak, az minden eddigi elképzelést meghalad. Olyan formációkról van szó, amik – első látásra – akár ember alkotta alagutak is lehetnének, mégis több millió évesek, és a természetnek nincs rájuk logikus magyarázata.

A Johannes Gutenberg Egyetem professzora, Cees Passchier vezetésével végzett kutatások során derült ki, hogy ezek a mikroszkopikus alagutak tökéletesen párhuzamosak, egyes esetekben akár tíz méter hosszúak is lehetnek. A márványba és mészkőbe vájt csatornák semmilyen ismert geológiai vagy biológiai folyamattal nem magyarázhatók. A leletek nemcsak Namíbiában kerültek elő, hanem Ománban és Szaúd-Arábiában is, hasonló struktúrában, hasonló ásványi összetétellel.

Nem geológiai eredetű minták?

A csatornák mikroszkópos vizsgálata különös dolgokat tárt fel: fluoreszkáló peremek, szerves eredetű karbonanyag-maradványok, sőt, foszfor és kén jelenléte is kimutatható volt – mindezek olyan elemek, amelyek élőlények nukleinsavaiban és fehérjéiben fordulnak elő. Az azonban kizárható, hogy bármilyen ismert életforma hagyta volna hátra ezeket a nyomokat. A DNS és fehérjék már rég lebomlottak, a kutatók szerint a minták akár hárommillió évesek is lehetnek.

Valami élt odabent… vagy még mindig ott van?

A tudósok egy része azt gyanítja, hogy a barázdákat egy eddig ismeretlen mikroorganizmus hozta létre, amely a sziklákba vájva próbált tápanyaghoz jutni. Ezek a mikroorganizmusok – ha valóban léteztek – képesek lehettek arra, hogy egymással tökéletes távolságot tartva, mélyre hatoljanak a kőzetekbe, miközben hulladékanyagként mikritet, azaz apró kalcitkristályokat hagytak maguk után. A szinte koncentrikus gyűrűk arra utalnak, hogy akár kolóniákban is élhettek, folyamatosan növekedve és tovább ásva magukat lefelé.

A megdöbbentő rész viszont csak ezután következik

A legjobban megőrzött barlangszakaszokat ugyan dokumentálták, de amikor a csapat el akarta kezdeni a tényleges feltárást, furcsa félelmetes zajokat és vibrációt észleltek a mélyből. A kutatók végül úgy döntöttek: a bejáraton túl nem merészkednek, mert nem tudják kizárni, hogy az életforma – bármi is volt – még most is ott él, csak mélyebben.

A tudomány jelenleg tanácstalan. Amit biztosan tudunk: ezek a mikroszkopikus alagutak nem lehetnek a véletlen vagy az erózió művei. Valami – vagy valaki – tudatosan hozta őket létre. És lehet, hogy még mindig ott van.

És hogy miért nem mentek tovább a barlangászok? Tekintse meg a videót, ha kíváncsi, miféle veszélyek fenyegetik a szakembereket a Föld mélyén!