Rákkeltő szokás: veszélyes, ha te is így iszod a kávét
Olvass tovább...
A világ legnagyobb kávétermelőjét elsősorban Európa, és többek között Magyarország is komolyan megterheli.
Hazánk a régió egyik legnagyobb kávéfogyasztója, van aki napi több adaggal is fogyasztja a fekete színű élénkítő italt. A MOL egy tavalyi felmérésre szerint egész Közép-Európában csak a csehek fogyasztanak több csészével. A magyar olajipari vállalat szerint tavaly ősszel rukkolt elő a döbbenetes statisztikával, miszerint január és augusztus között 40 millió csészényit árusítottak ki csak a saját töltő állomásain. Ez pedig azt jelenti, hogy percenként 120 adag kávéval szolgálták ki a benzinkutakon, amelyeket közvetlenül a MOL üzemeltet.
Egyébiránt Magyarországon az évezred elején csökkenés volt érzékelhető a kávé fogyasztásában, ám az utóbbi tíz évben ismét emelkedő tendenciát mutat a kereslet növekedése.
A legújabb hírek szerint hiába valónak látszik a korábbi károgás, miszerint az emberiség számára közeleg a kávéfogyasztás eltűnése. A klímaszakértők és egyes pesszimista agronómusok azt jósolták ugyanis, hogy 2050-re megfeleződik a jelenleg is alkalmas kávétermő területek képessége, míg 2080-ra a teljesen megváltozó időjárási és földrajzi körülmények teljesen alkalmatlanná teszik a Föld bolygót a globális termelés ellátásához.
Olvass tovább...
Nos, állítólag egyelőre korántsem kell tartani a kávéhiánytól. Tudjuk, hogy a legjobb minőségű arabica kávét Kolumbiában termesztik, az általános elterjedt és olcsóbb robustáért pedig Afrikában robotolnak éhbérért. Azonban meglepő tény, hogy a világ legnagyobb kávétermelője az erős verseny ellenére is Brazília. A dél-amerikai állam ráadásul rekordtermést hozott össze.
Az European Supermarket Magazine beszámolója szerint 2024-re 38,5 százalékos megugrást könyveltek el a hatalmas ország export számaiban.
A brazilok azzal dicsekedhetnek most, hogy 50,4 millió darab, 60 kg-os kiszerelésű kávészsákot küldtek külföldre, a világ 116 országába. Ez pedig még a 2020-as csúcsévnél is több, mégpedig 12,8 százalékkal. Az akkori év kiugrását azzal magyarázták, lévén abban az évben rengetegen töltötték (unalomban) az idejüket az otthonuk falai között a korona-lezárások miatt. Ez pedig megsokszorozta a fogyasztás mértékét.
Olvass tovább...
A brazil kávéexport háromnegyedét az arabica teszi ki, a maradék hányad a robustáé. A legnagyobb felvásárló az Amerikai Egyesült Államok, egészen pontosan évi 8,1 millió zsákkal. Európába egyébként a termelés majdnem 52 százaléka kerül, ahol a németeké a legnagyobb igény (7,6 millió zsákkal), akiket a belgák (4,2 millió) és az olaszok (3,9 millió) követnek. A vezetet fogyasztási adatok szerint a magyarországi kávészükséglet csúcsát a szocializmus hattyúdalának kezdetén mérték. A 80-as évek közepére a magyarok fejenként több, mint 4 kilogrammot használtak fel.
A kérdés már csak az, hogy egészséges kávét inni?
Forrás: European Supermarket Magazine