6000 Forintot kértek el az egri cukrászdában egy kávéért, nem volt elég pénz a vevőnél, így még ki is gúnyolták
Olvass tovább...
Kávémérgezés jelentkezhet vizsgaidőszakban vagy stresszes munkahelyi környezetben, a tünetek pedig életveszélyesek lehetnek.
A kávé fogyasztása egyszerre privát időtöltés és szociális tevékenység. Számos kultúrában mélyen gyökerezik, de a baráti vagy munkahelyi kávészünetek is szokássá alakíthatják a kávézgatást, ami így szinte észrevétlenül függőség lesz. A koffein blokkolja az adenozin nevű vegyületet az agyban, amely fáradtságérzetet okoz. Ez a stimuláló hatás olyan, mint egy rövid energiabomba, amit újra és újra érezni akarunk. Majd idővel hozzászokik a szervezetünk és egyre több kávéra lesz szükségünk ahhoz, hogy elérjük a várt hatást, de ennek akár kávémérgezés is lehet a vége.
A kávémérgezés tünetei súlyosak lehetnek, akár életveszélyesek is lehetnek. A kávé túladagolásának az első jele az idegesség. Ilyenkor valójában tisztában vagyunk vele, hogy nincs igazi okunk ingerültnek lenni, mégis eluralkodik rajtunk a feszültség, amit nem tudunk elengedni.
A másik jellegzetes tünet a szédülés, a magas koffeinszint ugyanis zavart okoz az egyensúlyérzékben. Eközben heves szívverést tapasztalhatunk.
Olvass tovább...
Azok, akik vizsgaidőszak vagy kimerítő éjszakai műszak során annyi kávét ittak, hogy koffeinmérgezést kaptak, egytől egyig hányingerről számoltak be. A szervezet ugyanis próbál megszabadulni a túlzott koffeintől és ehhez a legegyszerűbb módszer, ha visszaöklendezzük a lenyelt italt.
A túl sok koffein izomremegést és görcsöket is okozhat, súlyos esetben a mentális zavar, akkut szorongás, pánikroham jelentkezhet.
A koffein mérgező dózisa körülbelül 10 gramm, ez nagyjából 100 csésze kávénak felel meg rövid időn belül elfogyasztva. Idáig csak kevesek jutnak el, de már 1-1,5 gramm koffein (ami 10-15 csésze erős kávénak felel meg) is komoly mérgezési tüneteket okozhat, különösen, ha gyorsan kerül a szervezetbe.
Az emberek koffeintoleranciája nagyon eltérő lehet. Vannak, akik már egy-két csésze kávétól is idegesek vagy rosszul érzik magukat, míg mások sokkal nagyobb mennyiséget is elviselnek.
Hajlamosak lehetünk elfelejteni, hogy a kávén kívül más termékek, pl. energiaitalok, üdítők, csokoládé és egyes gyógyszerek is tartalmazhatnak koffeint. Ha valaki a fent említett tüneteket tapasztalja, különösen nagy mennyiségű koffein elfogyasztása után, ajánlott orvoshoz fordulni.