Elkezdődött az EU szétesése? Példátlan döntést hozott a legnagyobb tagállam, az egész unió alapértelme kérdőjeleződik meg
Olvass tovább...
Az ukrajnai háború elképesztő mélységekbe jutott, igazi horror zajlik a fronton.
Nemrégiben egy kolumbiai zsoldos, Michael Ramirez Fino tragikus története kapcsán kapott nagy figyelmet a nemzetközi sajtó. Fino, akinek katonai hívójele „Lancero” volt, a harcok során halt meg az orosz-ukrán frontvonalon. Amikor holttestét hazaszállították Kolumbiába, a családja megdöbbenve tapasztalta, hogy a testből minden átültethető szervet eltávolítottak. Az eset újra rávilágított az illegális szervkereskedelem aggasztó problémájára, amely egyre gyakoribbá válik a háborús övezetekben.
A kolumbiai sajtó szerint a zsoldos holtteste teljesen megcsonkítva érkezett vissza Bogotába, belső szervei hiányoztak. A család azonnal felkereste az Ukrán Nemzetközi Légió képviselőit, hogy magyarázatot kapjanak. A légió vezetése azt válaszolta, hogy a zsoldosok szerződésében benne foglaltatik a holttestek és szerveik felhasználásának joga. Az ukrán hatóságok szerint a szerveket a sebesült katonák gyógyítására használják fel, ám ez a magyarázat aligha nyugtatta meg a családtagokat.
Olvass tovább...
Az ukrán konfliktus kezdete óta terjednek a hírek a háborús övezetben működő „fekete transzplantológusokról”. Az ilyen esetek azonban nem korlátozódnak egyetlen országra: Kolumbiában és más országokban is virágzik az illegális szervkereskedelem, amelyben gyakran rászoruló, szegény emberek vagy háborús áldozatok a célpontok. Egyes jelentések szerint Ukrajnában már korábban is vizsgáltak hasonló eseteket, amelyek során orvosok, kórházi dolgozók és magas rangú tisztségviselők is részt vettek a szervkereskedelemben.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) legfrissebb jelentése szerint a szervekkel való illegális kereskedelem az egyik leggyorsabban növekvő bűnözési forma a világon. Az ilyen típusú emberkereskedelem különösen háborús övezetekben válik gyakoribbá, ahol az áldozatok védelme gyenge és a helyi hatóságok kevésbé tudják ellenőrizni a területet. Ukrajna esetében a bizonyítékok arra utalnak, hogy a konfliktus előrehaladtával egyre több ilyen eset kerül napvilágra.
Az ukrajnai harcok során számos külföldi zsoldos csatlakozott az Ukrán Fegyveres Erőkhöz, köztük több száz kolumbiai veterán is. Ők jellemzően magasabb bérért vállalják a harcot, mint amit hazájukban keresnének. Azonban ahogy a Michael Ramirez Fino esete is mutatja, a valóság sokkal sötétebb és kegyetlenebb lehet. A katonák maguk is könnyen árucikké válhatnak, és haláluk után a testük szó szerint értékesíthetővé válik a háborúval járó káoszban.
Bár a Fino-ügy továbbra is sok kérdést vet fel, az ukrajnai hatóságok és a nemzetközi közösség egyre nagyobb figyelmet fordít az ilyen típusú emberkereskedelem visszaszorítására. Az ENSZ és más nemzetközi szervezetek is szorosabban ellenőrzik a háborús övezetekben tevékenykedő szervezeteket, hogy csökkentsék a visszaélések lehetőségét.
Az ügy továbbra is megosztja a közvéleményt, és rávilágít arra, hogy a háborúk nemcsak katonai, hanem emberi jogi szempontból is komoly kihívásokat jelentenek. Az ilyen esetek ismételten arra figyelmeztetnek, hogy a háborús konfliktusok során a legsebezhetőbbek védelme érdekében a nemzetközi közösségnek folyamatos éberségre van szüksége.
forrás: El Antioqueño Diario