
Hátborzongató felfedezés: egy második szív is dobog minden emberben
Olvass tovább...
Óriási lehet a halálozási ráta idén, meg kell tenni az óvintézkedéseket.
Valami megváltozik, amikor elindulunk. Először csak egy apró zavaró érzés: nehezebben koncentrálunk, kapkodóbbak a mozdulatok, az idegek feszesebbek. Egy-egy mozdulat késik, egy-egy döntés bizonytalanabb. A környezet ugyanaz, az út is ismerős - mégis minden kicsit elcsúszik. Mintha az agyunk nem teljesen ott lenne, ahová küldenénk. Mégsem gondolunk semmi rosszra. Elintézzük azzal, hogy fáradtak vagyunk. Hogy rosszul aludtunk. Hogy túl sok a stressz.
Pedig közben egy alig észrevehető folyamat már elindult bennünk. A testünk mással van elfoglalva - életben akar maradni és közben csendben lekapcsolja azokat a rendszereket, amelyek ilyenkor a legfontosabbak lennének. A figyelmet. A reakcióidőt. Az ösztönös döntéshozatalt. És ahogy telik az idő, ez a háttérben zajló „belső leállás” egyre komolyabb hibákat idéz elő. Csak éppen senki nem figyelmeztet időben, hogy már nem mi vezetünk - hanem a szervezetünk pániküzemmódban próbálja kihúzni a következő órát.
Olvass tovább...
A szakértők szerint vezetés közben a hőség legalább olyan hatással van ránk, mint az alkohol - mégsem foglalkozunk vele. Most kiderül, mi történik a testünkkel, ha a kánikulában ülünk autóba és hogyan lehet elkerülni a balesetet. Egy vezetési szimulációval végzett kutatás szerint
azok a sofőrök, akik 1-1,5%-os folyadékhiánnyal vezettek, pontosan úgy hibáztak, mint az enyhén ittas vezetők.
Gyorsabban hajtottak, gyakrabban hagyták el a sávot autójukkal, lassabban reagáltak a váratlan helyzetekre - és sokan még csak nem is vették észre.
Mert a szervezet ilyenkor nem a vezetésre, hanem a túlélésre fókuszál. A testünk minden energiáját a hőháztartás szabályozására fordítja, miközben a figyelem, az ítélőképesség és a mozgáskoordináció háttérbe szorul.
Ráadásul a legtöbben pont ekkor követik el a legnagyobb hibát: nem isznak elég vizet. A klíma hiába hűti le a levegőt, a szervezet belül ugyanúgy dehidratálódik. A kávé, az energiaital vagy az édes üdítő pedig csak ront a helyzeten.
Olvass tovább...
A szakértők szerint már félóránként 2–2,5 deci tiszta víz is rengeteget segít. Az is fontos, hogy indulás előtt alaposan szellőztessük át az autót és ne állítsuk a klímát maximumra, mert az nemcsak sokat fogyaszt, hanem akár torokgyulladást, tüdőgyulladást vagy hősokkot is okozhat, amikor kiszállunk a jéghideg utastérből a negyvenfokos kinti levegőre.
A hőség nem csak kellemetlen – veszélyes is. Ne hagyjuk, hogy egy egyszerű nyári autózás balesetbe torkolljon csak azért, mert nem figyeltünk oda egy pohár vízre. Ráadásul emelett az autóra is érdemes figyelni: