promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Szakértő mondta ki az ítéletet, halvány árnyéka a magyar Traubisoda az osztráknak

Szakértő mondta ki az ítéletet, halvány árnyéka a magyar Traubisoda az osztráknak

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Gasztro & Utazás
Kategória fejléc

Összehasonlította a kettőt, meglepő eredményre jutott, ilyen az új magyar Traubisoda.

Nagy hírverés övezte a napokban a boltokba visszatérő Traubisodát, ami azért sem meglepő, mivel a rendszerváltás előtti évtizedekben ez volt a legkedveltebb üdítő Magyarországon. Habár a Traubi még egészen a 2010-es évekig kapható volt, végül lekerült a polcokról ám a névhasználatot illető jogi huzavona után végre ismét megjelenhetett.

A Márka Üdítőgyártó által készített új Traubisoda ízvilága kapcsán ugyan aláhúzták, hogy teljesen nem tudják a régi receptúrát megtartani, ennek ellenére törekedtek arra, hogy hasonló legyen az íze a jól megszokotthoz.

Az első beszámolók ugyanakkor nem feltétlenül voltak pozitívak.

Nem is magyar a Traubisoda?

A közvélekedés alapján a Traubira a legtöbben azonnal rávágnák, hogy magyar, sőt, sokan egyenesen hungarikumként tekintenek rá, ám ez csak egy népszerű legenda, valójában nem így van.

A hetvenes évek elején kapta meg Magyarország a névhasználati jogot az osztrák Lenz Moser nevű cégtől, és a következő években olyan népszerűvé vált hazánkban az üdítő, hogy hamarosan több városban is gyártani kezdték – köztük Debrecenben is.

Habár az osztrákoknál is változott a gyártás, náluk a mai napig kapható az eredeti receptúra szerinti Traubisoda, ezt hasonlították most össze, és mint kiderült, nem csupán a kiszerelés és a megjelenés, de az íz is különbözik.

Nagy változások a régi és új Traubisodánál

Az már a magyar változatoknál is szembetűnő változás, hogy a 2018-ban leköszönő Traubisodában még 12 százalék volt a szőlőtartalom, addig a mostaniban ez már 5 százalékra csökkent. A cukor mellett pedig már izocukrot és tartósítószert is tartalmaz a sima Traubi – hiszen van zero változata is.

Az osztrák verzió jóval drágább (499 ft+ 50 forintos üvegdíj – 1,79 euró + 29 cent az üvegpalack), az egyliteres kiszerelésére ugyan nincs ráírva a gyümölcstartalom, a korábbi kiszereléseken 12 százalék volt feltüntetve. Nem tartalmaz továbbá izocukrot és tartósítószert sem. Ez az ízén is érződik, az osztrák változat savanyúbb, természetesebb, jobban hasonlít az íze a valódi szőlőére.

Az összehasonlítás szerint nagyban különbözik az ízük, a magyar változat sokkal édesebb, kissé „kereskedelmibb” jellegű, míg az osztrák változat inkább a különlegesebb ízvilágú üdítők közé sorolható.