promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
5 ezerből éltem egy hétig Budapesten – kipróbáltuk, mit lehet kihozni belőle

5 ezerből éltem egy hétig Budapesten – kipróbáltuk, mit lehet kihozni belőle

Borítókép:  Profimedia
Élet
Kategória fejléc
Promotions

Amikor a barátaim fogadást ajánlottak, hogy képtelen vagyok egy hétig 5000 forintból megélni Budapesten, azonnal bevágtam. A valóság sokkal durvább volt, mint gondoltam.

Mindenki ismeri azt az érzést, amikor a hónap végén már csak a pénztárca mélyén kotorászunk aprópénzért. De vajon tényleg lehet-e egy egész hétig 5000 forintból élni a fővárosban? Ezt a kérdést tettük próbára, és az eredmény minden várakozásunkat felülmúlta.

A szabályok egyszerűek voltak: hét nap, 5000 forint, és minden benne van – étel, ital, közlekedés, szórakozás. Lakhatás nem számított, hiszen otthon aludtam, de minden más költség beleszámított a keretbe.

Első nap: a sokkoló realitás

Hétfő reggel lelkesen indultam neki a kihívásnak. Az első döntés már nehéz volt: gyalog megyek mindenhova, vagy mégis veszek bérletet? Egy heti bérlet 4950 forint, ami gyakorlatilag az egész keretemet felemésztette volna. Úgyhogy döntöttem: gyalog és biciklivel közlekedek. A reggeli problémája hamar megoldódott – otthon ettem, ez nem számított bele. De már a déli étkezésnél szembesültem az első komoly kihívással. Egy átlagos menza adag 1200-1500 forint között mozog, ami a napi keretem harmada lenne. Helyette a közeli ABC-ben vettem egy zsemlét (150 Ft), egy kis sajtot (300 Ft) és egy almát (100 Ft). Összesen 550 forint – nem rossz, de azért éhes maradtam.

Délután rájöttem, hogy a szomjúság is pénzbe kerül. Egy fél literes víz a boltban 200 forint, ami naponta 400-600 forintot jelentene csak italra. Szerencsére Budapest tele van ivókutakkal, úgyhogy a szomjúságom ingyen oltottam.

Harmadik nap: kreatív megoldások

Kedd estére már kezdtem belekóstolni a kreatív túlélés művészetébe. Rájöttem, hogy a nagyobb boltokban gyakran vannak akciós termékek, amiket este leáraznak. Egy egész csirkecomb 400 forintért, zöldségek fele áron – ez a beszéd!

Szerdán aztán felfedeztem Budapest egyik legjobban őrzött titkát: a közösségi kerteket és az ingyenes programokat. A Városligetben például rendszeresen vannak ingyenes koncertek, a múzeumok egy részébe pedig EU-s állampolgárként ingyen lehet bemenni. Hirtelen úgy éreztem, mintha egy teljesen új várost fedeztem volna fel.

A legnagyobb felfedezésem azonban a "happy hour" jelenség volt. Nem csak a kocsmákban, hanem a pékségekben is! Délután 5 után sok helyen fél áron adják a friss pékárut. Egy egész kenyér 200 forintért – azt hiszem ez már komoly kalória/forint arány!

Ötödik nap: a fordulópont

Csütörtökre már rutinosan mozgottam a városban. Reggel otthoni kávé, majd egy leárazott banán útközben (80 Ft). Ebédre a Központi Vásárcsarnokban vettem egy nagy adag gulyást 800 forintért – ez már majdnem luxusnak számított a heti költségvetésemben. De a legnagyobb meglepetés este ért. Egy barátom meghívott egy ingyen bor és sajtkóstolás volt. Hirtelen úgy éreztem magam, mint egy milliomos!  Ekkorra már 3200 forintnál tartottam, ami azt jelentette, hogy a maradék két napra még 1800 forintom volt. Kezdtem hinni benne, hogy sikerülhet!

Hetedik nap: a végső menet

Szombat este, amikor összeadtam a számokat, nem akartam hinni a szemeimnek. Az egész héten összesen 4650 forintot költöttem! Maradt még 350 forintom is De persze el tudtam költeni ezt is valami akciós finomságra.

A részletes elszámolás így nézett ki:

• Élelmiszer: 3550 forint

• Ital: 800 forint

• Közlekedés (egy alkalommal mégis buszoztam): 500 forint

• Összesen: 5000 forint

De a legfontosabb tanulság nem a pénzügyi volt. Rájöttem, hogy Budapest tele van lehetőségekkel, amiket korábban észre sem vettem. Ingyenes kiállítások, koncertek, közösségi programok – egy egész párhuzamos város létezik, amiről a legtöbben nem is tudunk.

Mit tanultunk belőle?

Nem kívánom, hogy bárkinek utánam kelljen csinálnia. Gyakorlatilag a minőségi élelmiszerről, zöldségekről és normális gyümölcsökről kellett lemondani. Ugyanakkor ez a hét megváltoztatta a városhoz való viszonyomat.  Korábban automatikusan a drágább opciókat választottam, mert kényelmesebbek voltak. Most viszont rájöttem, hogy a kreatív megoldások nemcsak pénzt spórolnak nekem, hanem sokkal autentikusabb élményeket is nyújtanak. Ez egy hétig izgalmas (vagyis kimerítő és koplalós) kihívás volt, de hónapokig így élni nagyon egészségtelen lenne. Viszont rengeteg praktikus tippet tanultam, amiket a mindennapi életemben is alkalmazni tudok.

Ez pedig az a videó, ahonnan inspirálódtunk: