promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Te is loptál már egy étteremből és még csak nem is tudsz róla: nagyon ciki ha rajtakapnak

Te is loptál már egy étteremből és még csak nem is tudsz róla: nagyon ciki ha rajtakapnak

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Élet
Kategória fejléc

Kevesen tudják, hogy ezzel durván megkárosítják az éttermeket.

2024. január 1-jén új időszámítás kezdődött Magyarországon: a kormány kötelező visszaváltási díjat írt elő a palackos, üveges és dobozos üdítőkre. Minden tétel, amit megveszünk, 50 forinttal többe kerül, amit azonban visszakaphatunk. Csupán el kell látogatni a MOHU egyik visszaváltó automatájához, ahol a hulladékot bedobva visszaigényelhetjük annak az árát, vagy akár jótékony célra is felajánlhatjuk azt. Az új rendszerre való átállás nem volt zökkenőmentes: a kirándulások alkalmával elfogyasztott üdítők, a büfékben kiszámlázott 50 forintok bármennyire is a környezetvédelem és az újrahasznosítás fellendítését tűzték ki célul, lássuk be: bosszantóak.

A MOHU új rendszere már a legtöbb magyar ember életébe beépült.

Ennek pedig része az is, hogy fogyasztás után az ember összeszedi maga után a palackokat, üvegeket és szépen hazaviszi, hogy egy arra alkalmas időpontban visszaváltsa azokat. Könnyen előfordulhat azonban, hogy az automata hibát jelez és nem veszi vissza az üveget: a vásárló pedig ott áll bosszankodva és azon idegeskedik, hogy megint valami rendszer, ami nem működik. Holott az automatával semmi hiba nincs: egyszerűen vannak olyan üvegek, amelyeket lakossági vásárlóként nem tudunk visszaváltani és nem fogadja el tőlünk az automata.

Mi a helyzet ilyenkor a visszaváltási díjjal?

Nemes egyszerűséggel semmi. Ilyenkor ugyanis azt nem számlázzák ki a vendégnek, mivel azt az étterem fogja visszaváltani és ők kapják vissza az üvegdíjat. Ha pedig ezt magunkkal visszük, akkor azzal lényegében a helynek okozunk problémát: mivel ez mínusz a helynek. Persze nem nagy összegről beszélünk, de van annál a pár forintnál nagyobb gond is. Ők zsugorban kapják a termékeket és a kiürült üvegeket úgy is küldik vissza. Ha ebből hiányzik, akkor az további adminisztrációs bonyodalmakhoz vezet.

A legtöbb emberben viszont annyira rögzült az a mozdulat, hogy a fogyasztás után elteszi a palackot, hogy számtalanszor olyan üveget is magukkal visznek, amit nem lenne szabad. A pincéreknek és a vendéglátóhelyek tulajdonosainak pedig nem minden esetben jut eszükbe szólni, így pedig gyűlnek a hiányzó üvegek.

Van azonban egy árulkodó jel, amiből tudhatjuk, hogy azt az üveget nem szabad elvinni: a jól megszokott 50 forintos összeg helyett 26,5 forint szerepel rajta visszaváltási díjként. Nem nehéz kitalálni, hogy ezt a jól megszokott 24-es zsugor csomagolásához találták ki, nekünk ugyanis nem tudna az automata 0,5 forintot visszaadni.

Bár kétségtelenül elfordulnak kellemetlen élmények a MOHU rendszerével kapcsolatban, azon dolgoznak, hogy a lehető legmagasabb ügyfélélményt biztosítsák és valóban tegyenek a környezetvédelemért. Ennek érdekében folyamatosan fejlesztik a rendszereiket és igyekeznek követni az újrahasznosítással a környező országok trendjeit: