Félelmetes halszörny bukkant elő a Dunából, a szemtanúk döbbenten figyelték a hatalmas lényt
Olvass tovább...
Büszkén mutatták meg a furcsa kinézetű jószágot.
Országunk számtalan különleges állatfajnak ad otthont. Az erdeink egyre színesebb flórával és faunával rendelkeznek. Most éppen Ócsáról érkezett egy videó, ahol az egyik ilyen különleges hazai fajt mutatják be. Lássuk, melyik is az.
Az őszapó, tudományos nevén Aegithalos caudatus, az egyik legbájosabb és legkedveltebb madárfaj Magyarországon, ami kicsiny termetével és különleges megjelenésével sokak szívét meghódította. Testhossza körülbelül 14 centiméter, de ebből közel 8 centimétert a hosszú, keskeny farka tesz ki, így valójában egy apró, gömbölyded testű madárról van szó, amelynek testtömege alig 8–10 gramm.
Tollazata rendkívül látványos: feje fehér, rózsás árnyalatokkal, amelyet fekete sávok kereteznek, háta sötét, míg hasi része világosabb. A magyar neve, „őszapó”, valószínűleg a fején lévő fehér „sapkához” köthető, amely idős, deres hajra emlékeztet. Bár a fajnak több alfaja ismert, Magyarországon a sötétebb fejű európai változat él. Az őszapó Eurázsia mérsékelt övi erdeiben fordul elő, az Atlanti-óceántól egészen Japánig megtalálható.
Olvass tovább...
Hazánkban állandó madár, vagyis télen-nyáron jelen van, bár az év hidegebb időszakában hajlamos kisebb csapatokba verődni, gyakran más énekesmadarakkal, például cinegékkel vagy fakúszokkal együtt. Előszeretettel él lombos erdőkben, parkokban, kertekben és bokros területeken, ahol bőséges növényzet veszi körül. Itt elrejtőzhet, táplálékot találhat, illetve fészkelésre alkalmas rejtekhelyeket alakíthat ki. A madár rendkívül mozgékony, szinte megállás nélkül kutat rovarok, pókok, hernyók után, gyakran fejjel lefelé kapaszkodva vagy kecses mozdulatokkal ugrálva az ágak között. Tápláléka elsősorban rovarokból áll, de a hideg évszakokban apró bogyókat és magvakat is fogyaszt és szívesen látogatja a madáretetőket, főleg ha zsírdús falatokat kínálnak neki. Az egyik legérdekesebb tulajdonsága a fészeképítési módszere: mohából, zuzmóból, pókhálóból és több mint ezer madártollból készít labdaszerű, zárt fészket, amelyet gyakran sűrű bokrok rejtekébe, alacsony ágra helyez.
A költési időszakban évente egy-két alkalommal rak 6–12 tojást, amelyeket a tojó egyedül költ ki, de a hím is részt vesz a fiókák etetésében. Különösen érdekes, hogy a fiatal madarak vagy az előző költésből származó egyedek gyakran besegítenek a fiókanevelésbe, ami a madárvilágban ritkának számító kooperatív költés példája. Hangja nem különösebben dallamos, inkább vékony, csivitelő, csettegő hangokat ad ki, amelyeket röptében is hallat, főként a fajtársaival való kapcsolattartás céljából.
Olvass tovább...
Az őszapó Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 25 000 forint és bár jelenleg nem számít veszélyeztetettnek, élőhelyeinek csökkenése, valamint az intenzív erdőgazdálkodás és vegyszerhasználat hosszú távon hatással lehet populáció számára. Nemzetközi szinten is stabilnak számít az állománya, az IUCN vörös listáján a „legkevésbé veszélyeztetett” besorolást kapta. Más miatt is igen különleges: a testméretéhez képest képest ez a leghosszabb farkú madár Európában és bár neve cinegére utal, rendszertanilag külön családba tartozik. Társaságkedvelő, kíváncsi és játékos viselkedése miatt sok madármegfigyelők kedvencévé vált.
Forrás: mme.hu, wikipedia.hu, birdlife