promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Tengeri szörny élhet a Föld misztikus pontján, amely a legmesszebb van az összes szárazföldtől

Tengeri szörny élhet a Föld misztikus pontján, amely a legmesszebb van az összes szárazföldtől

Borítókép:  Freepik
Élet
Kategória fejléc

A világ legeldugottabb pontja, ahol űrhulladékok süllyednek a mélybe, és rejtélyes hangok szűrődnek fel a sötétből… Point Nemo titkai valóság vagy egy rémálom kezdete?​

A világ óceánjainak legeldugottabb pontja, Point Nemo az űrhulladékok temetője és egy hátborzongató tengeri szörny legendájának is otthont adó hely, amelyről érdekes találgatások folynak.

Point Nemo, az óceáni elérhetetlenség pólusa, a Föld azon pontja, amely a legtávolabb esik bármely szárazföldtől. Nevét Jules Verne híres regényhőséről, Nemo kapitányról kapta, mert latinul a "nemo" szó megfelelője "senki".

A Csendes-óceán déli részén található pont, koordinátái: 48°52.6′S 123°23.6′W. A legközelebbi szárazföldi pontok innen mintegy 2 688 kilométerre találhatók: északra Ducie-sziget, északkeletre Motu Nui, délre pedig Maher-sziget.

Érdekes módon, mielőtt Point Nemo hivatalos nevét megkapta volna, H.P. Lovecraft már 1928-ban megjelent "Cthulhu hívása" című novellájában egy hasonló misztikus távoli helyet írt le.

Ebben a történetben szerepel R'lyeh, egy elsüllyedt és elfeledett város a Csendes-óceán déli részén, amely Cthulhu, a gigantikus tengeri szörny börtöne. Lovecraft R'lyeh koordinátáit 47°9′S 126°43′W-ként adta meg, amely mindössze 330 kilométerre található Point Nemótól.

Az író R'lyeh városát "rémálomszerű, halott városként" veti a horror novella lapjaira, amelyet mérhetetlenül régen építettek "a sötét csillagokból érkező hatalmas, borzalmas lények". Itt pihen Cthulhu és szörnyűséges serege a "zöld, nyálkás boltozatok mélyén".

A Csendes-óceán közepén szunnyadó veszedelem imádói azt várják, hogy újra felébredjen, emiatt gyakran ismétlik a következő mondatot:

"Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn", ami azt jelenti: "R'lyeh-i házában a halott Cthulhu álmodik".

​Point Nemo a világ óceánjainak legeldugottabb és legrejtélyesebb pontja ideális helyszín az űrhulladékok megsemmisítésére. 1971 óta közel 300 űreszközt, köztük az orosz Mir űrállomást is itt süllyesztettek el, amely a misztikus óceáni térség homályába veszett.

Az effajta irányított visszatérések különösen fontosak az űrhulladék kezelésében. Az űreszközök élettartamuk végén a legtöbb esetben irányított módon kerülnek vissza a föld légkörébe, hogy elkerüljék a kontrollálatlan zuhanást és a lakott területekre való becsapódást.

A vakmerő műveletek során az űreszközök általában a légkörben elégnek, de előfordulhat, hogy bizonyos részeik elérik földünk egy-egy lakatlan felszínét is.

1997-ben az óceanográfusok egy ultra-alacsony frekvenciájú hangot észleltek Point Nemo mélységeiből, amelyet "The Bloop" néven jegyeztek fel. A rejtélyes hang túl erős volt ahhoz, hogy a kék bálnák, a legnagyobb ismert tengeri lények idézzék elő.

Bár a tudósok később azt állapították meg, hogy a hangot az antarktiszi jéghegyek leválása okozhatta, nem zárták ki annak lehetőségét sem, hogy egy óriási, eddig ismeretlen víz alatti élőlény hozta létre.

A fikció szerint Cthulhu végre megmozdult azon űrtörmelékek miatt, amelyek folyamatosan hullanak a fejére és nyughatatlan állapotának hangjai szűrődtek elő a Csendes-óceán mélyéről; de az is előfordulhat, hogy egy ismeretlen leviatán fajt véltek felfedezni földünk robosztus vízkészleteit vizsgáló biológusaink.

Mindazonáltal Point Nemo különös és titokzatos áramlatai elgondolkodtató felvetéseket ébresztenek egyesekben, ahol a valóság és a fikció lehet, hogy közelebb áll egymáshoz, mint gondolnánk.

Veszélyes űrhulladékok visszatérítése a világűrből? Ésszerű és biztonságos megoldásnak tűnik. Az óceán mélyéről érkező, rejtélyes, mély hang? Érdekes jelenség. De hogy ez egy ősi tengeri szörnyek segélykiáltása lenne bolygónk legtávolabbi pontjáról? Inkább a sci-fi és a horror világába illő elmélet, amit jobb, ha a képzelet birodalmában hagyunk.

Ha érdekel a Point Nemo, az orbitális, űrből érkező törmelékek becsapódása, nem beszélve a mélytengeri veszedelmek mítoszáról, az alábbi videó bemutatja: