Egy apuka túl szépnek találta a kislányát, elvitte DNS-tesztre, hogy ott valami olyan dolog derüljön ki, amire senki nem gondolt
Olvass tovább...
A felfedezés a Salamon-szigeteknél történt.
A merülés során felfedeztek egy hatalmas árnyékot, amitől hamar izgalomba jöttek: azt hitték, egy gigantikus hajóroncsról van szó, ám hamar kiderül, hogy még ennél is nagyobb a dolog, ráadásul életjeleket is mutat.
Hangulat a Salamon-szigeteken:
Közelebb menve hamar kiderül, hogy nem hajóroncsról van szó, hanem egy gigászi, 34 méter széles és 32 méter hosszú korall-kolóniáról. A koralltelep annyira hatalmas, hogy az űrből is érzékelhető, ennek ellenére mintegy 300 évig teljesen rejtve volt az emberi szemek elől.
Olvass tovább...
A koralltelep 12 méter mélyen helyezkedik el, vagyis nem éppen könnyen megközelíthető. A projektet a National Geographic Pristine Seas nevű csapata vezette, és egy hajóroncsot kerestek egy térkép alapján. Mikor a mélyben felbukkant a hatalmas alakzat, azt hitték, a roncsot találták meg, ám mikor a két búvár közelebb ment (akik egyébként apa és fia) kiderült, hogy egy élő korallkolóniáról van szó.
[[cikk2]]
Bár a korallok első pillantásra növénynek tűnnek, valójában biológiai értelemben állatok, a különböző medúzákkal és a tengeri rózsákkal állnak közeli rokonságban. Egy korallkolónia apró polipokból áll, amelyek együtt alkotják a kolóniát, és sok kolónia összessége alkotja a zátonyokat. Ez a most felfedezett kolónia közel egy milliárd polipot tartalmazhat, így az egyik legnagyobb állati közösségnek számít a világon.
Ez a gigantikus korall a Pavona clavus nevű fajhoz tartozik, amelyet "lapockakorallnak" is neveznek, mivel alakja némileg egy emberi lapockára emlékeztet. Színei lenyűgözőek, a szivárvány minden árnyalat megtalálható: barnás, sárgás, vöröses, rózsaszínes és kékes árnyalatokban pompázik.
A most felfedezett korallkolónia olyan időszakokat is átvészelt, amikor az emberiség korábban sosem tapasztalt mértékű globális felmelegedést, szennyezést és egyéb környezeti kihívásokat élt át. Most azonban, hogy felfedezték, még fontosabbá vált megőrizni.
A Salamon-szigeteken a helyi közösségek birtokolják a tengeri területeket, így eddig ez a különleges természeti csoda helyi védelem alatt állt. Most viszont az érintett közösségek nemzetközi támogatást szeretnének annak érdekében, hogy megőrizzék ezt az élő történelmet a jövő nemzedékeinek.
Videó a felfedezésről: