Üldözni kezdte egy cápa, rájött, hogy nincs esélye megmenekülni, ekkor nagyon váratlan dolgot tett
Olvass tovább...
Nem csak a TISZA párt elnöke szerint vannak katasztrofális állapotban a magyarok fogai.
Az utóbbi időben az egész sajtó Magyar Péter kiszivárgott hangfelvételével volt elfoglalva, melyben megemlíti, hogy mennyire büdös az emberek szája. Magyar Péter kijelentésére Dr. Kunetz Zsombor Facebookon reagált egy diagrammal, mely az emberek fogorvoshoz járási szokásait mutatja be és ezeket írta mellé:
Péter Magyar Ne féljetek felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon mennyire elhanyagolt a szájhigiénia.
És milyen jól tette, tényleg büdös!
Az pedig, hogy mennyire igaza van az alábbi táblázat egyértelműen bizonyítja, ezen az évi egy főre eső fogorvosi konzultációk száma szerepel az OECD országokban.
De mi okozza a rossz szájszagot?
A kellemetlen szájszag és lehelet, vagyis a halitózis, egy gyakori, de sok esetben igen zavaró probléma, amely számos tényező miatt alakulhat ki. Tudományos vizsgálatok szerint a halitózis hátterében leggyakrabban szájüregi baktériumok és azok anyagcseretermékei állnak, de egyéb tényezők, például emésztőrendszeri problémák, hormonális változások, gyógyszerek mellékhatásai és a szájhigiéniai szokások is szerepet játszhatnak. Vizsgáljuk meg részletesebben az okokat és a lehetséges megoldásokat.
Szájüregi baktériumok
A szájban több száz baktériumfaj található, amelyek jelentős része ártalmatlan, azonban a nyelven, ínytasakokban és a fogak felszínén élő anaerob baktériumok kénvegyületeket termelhetnek. Ezek a kénvegyületek – például a hidrogén-szulfid és metil-merkaptán – okozzák a kellemetlen szagot. Amikor ezek a baktériumok az elhalt sejtekből, ételmaradékokból táplálkoznak, felszabadulnak ezek a vegyületek és kellemetlen leheletet eredményeznek.
Szájszárazság (Xerostomia)
A nyál fontos szerepet játszik a száj öntisztító mechanizmusában, mivel leöblíti a baktériumokat és azok táplálékforrásait. Ha a nyáltermelés csökken (például éjszaka, amikor alvás közben nem iszunk), a baktériumok koncentrációja megnő, így a szájszag fokozódhat. Egyes gyógyszerek, stressz vagy hormonális változások is szájszárazságot okozhatnak.
Ételek és italok
Bizonyos ételek, mint például a hagyma, fokhagyma, kávé és alkohol, illóolajaik és egyéb vegyületeik révén átmenetileg kellemetlen leheletet okoznak, melyek akár a véráramba is bekerülhetnek és a kilélegzett levegőn keresztül távozhatnak.
Dohányzás és alkohol
A dohánytermékek olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek kellemetlen szagot adnak a leheletnek, ráadásul a dohányzás csökkenti a nyáltermelést is. Az alkohol dehidratáló hatása szintén fokozza a szájszárazságot, ezáltal pedig a szájszagot.
Olvass tovább...
Betegségek és gyógyszerek
Bizonyos betegségek, például a cukorbetegség, a gyomorfekély, reflux betegség, valamint a légúti fertőzések és máj- vagy veseelégtelenség is okozhatnak halitózist. Továbbá egyes gyógyszerek, különösen azok, amelyek szájszárazságot idéznek elő (például antihisztaminok és diuretikumok), szintén fokozhatják a kellemetlen leheletet.
Alapos szájhigiénia
A rendszeres fogmosás, fogselyem használata és a nyelv tisztítása segít eltávolítani a baktériumokat és ételmaradékokat, amelyek hozzájárulhatnak a szájszag kialakulásához. A nyelv tisztítása különösen fontos, mivel sok anaerob baktérium itt telepedik meg.
Nyáltermelés serkentése
Rágógumizás vagy cukormentes cukorkák segíthetnek a nyáltermelés serkentésében, ami elősegíti a száj tisztulását. A hidratáltság megőrzése, elegendő vízfogyasztás szintén fontos.
Olvass tovább...
Rendszeres fogorvosi ellenőrzés
A fogkő, fogszuvasodás és ínyproblémák kezelése elengedhetetlen a kellemetlen szájszag elkerüléséhez. A fogorvos segíthet az esetleges szájüregi fertőzések kezelésében és a fogkő eltávolításában is.
Dohányzás és alkoholfogyasztás kerülése
A dohányzás és az alkoholfogyasztás csökkentése vagy teljes kerülése jelentősen hozzájárulhat a friss lehelet fenntartásához.
Speciális szájöblítők és termékek használata
Antibakteriális szájvizek, például klórhexidin tartalmú öblítők alkalmazása csökkentheti a szájüregi baktériumok számát, így javítva a leheletet.