promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nagy Ervin évtizedek óta tartó megaláztatásról vallott, haldoklik a magyar szinkron a filléres bérek miatt

Nagy Ervin évtizedek óta tartó megaláztatásról vallott, haldoklik a magyar szinkron a filléres bérek miatt

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Celeb & Bulvár
Kategória fejléc
Promotions

Végleg elbúcsúzhatunk a kedvenc magyar hangjainktól?

A szinkronpártiak és szinkronellenesek közötti tátongó szakadék a streaming platformok elterjedése óta meglehetősen nagyra nőtt, ám azt azért viszonylag kevesen vitatják, hogy a magyar szinkron minősége a legjobbak között van és egyes orgánumok évtizedek óta meghatározóak a neves hollywoodi színészeknél.

Csakhogy nem véletlenül egye több a feliratos film és egyre kevesebb szólal meg magyarul. Ennek a legfőbb oka, hogy egyszerűen nem fizetnek szívesen a szinkronszínészeknek, és egyszerűbb – valamint olcsóbb – elkészíteni a feliratot hozzá, amiért csak egyetlen embert kell megfizetni.

A Heti Napló youtube-csatornáján most egy régebbi, ám ugyanúgy ma is aktuális, és nem kevésbé megdöbbentő riportot vettek elő, amiből kiderül, hogy egy milliárdos hollywoodi produkció esetében a szinkronszínészeknek hiába van rengeteg munkájuk azzal, hogy minőségi végeredményt produkáljanak, egyáltalán nincsenek megfizetve ezért.

Ha mindez nem lenne elég, a szakmai felkészülésre sincs megfelelő lehetőségük, hiszen a felvételek gyakorlatilag futószalagon készülnek – a stúdió bérlése is komoly összeg ugyanis –, így a hangjukat kölcsönző színészek sokszor előzetesen a karakterét, és a szöveget sem ismerhetik meg, de olyan is előfordul, amikor azt sem tudja, hogy milyen filmről van szó.

Nagy Ervin is megszólalt a Heti Napló kamerái előtt, és egyáltalán nem finomkodott, hiszen úgy vélte, ez gyakorlatilag egy modern rabszolgatartás és a több száz magyar szinkronszínész lényegében évtizedekkel ezelőtti árakon kénytelen elvállalni a feladatokat. Nála akkor telt be a pohár, amikor egy kollégája minimális fizetésemelést szeretett volna kérni, ám nem csupán elutasították ezt, hanem gondolkodás nélkül lecserélték őt egy másik „hangra”.

A nézők ihatják meg a levét

Kautzky Armand is vállalta véleményét, és mint elmondta, a forgalmazónak mindössze néhány százalékos haszonról kellene lemondania ahhoz, hogy a szinkronszínészek méltó béreket kapjanak, ennek eléréséhez pedig szerinte az is szükséges, hogy hangosabban szólaljanak fel.

Hogy a piac erre miként reagálhat, az már más kérdés, hiszen minden bizonnyal egy hasonló lépést a nézőknek kellene megfizetniük – a mozik és a streaming platformok áremelésére pedig ezt nem számítva is sor került.

A teljes riport itt tekinthető meg: