
Olyasmit találtak az épülő BYD-gyár alatt, ami Szeged teljes történelmét átírhatja
Olvass tovább...
Szeged régészei ezúttal a híres vízibástya környékén dolgoznak, ahol a feltárások során középkori falmaradványok bukkantak elő.
A szegedi Tisza-parton zajló ásatások idén nyáron új lendületet kaptak, hiszen a régészek célja, hogy feltárják a város egykori erődjének maradványait. A Belvárosi-híd mellett található vízibástya környékén és a rakpart túlsó oldalán dolgoznak a Móra Ferenc Múzeum szakemberei, akik kétméteres mélységig kutatják a középkori falakat.
A munkálatok azért is sürgetők, mert 2026 tavaszán kezdődik a terület rekonstrukciója, melynek során új sétányok és zöldterületek épülhetnek ki.
Horváth Andrea régész kiemelte, hogy az ásatások során olyan nyomokat találtak, amelyek egykor vízi emelőszerkezet létezését feltételezik. Az eszköz kulcsszerepet játszhatott a folyami szállításban, ami nem meglepő, hiszen Szeged a középkorban az ország legnagyobb sóelosztó központja volt.
A feltárások a város múltjának megismerését szolgálják, illetve elengedhetetlenek a tervezett beruházások előkészítéséhez is, hiszen pontosan ismerni kell, hol húzódtak egykor a várfalak, mielőtt megkezdődnek a rekonstrukciós munkálatok.
A középkori vár északi fala a 18. század végén a Tisza medrébe omlott, alapjai ma is a vízfenéken rejtőznek. A régészek ezen a szakaszon is dolgoznak, hogy feltárják a romokat és rekonstruálhassák Szeged egykori erődítmény rendszerét.
Olvass tovább...
Nem messze a Belvedere-palota előtti területen egy másik jelentős projekt is zajlik: itt kutatják azt a helyet, ahol egykor egy római kori faragott köveket szállító dereglye süllyedt el. Bár a kövek felszínre hozatala jelenleg nem cél, a szakértők szerint a kőtömbök a többször megemelt rakpart és az épület közötti út alatt rejtőzhetnek
“Idén június második felében a Móra Ferenc Múzeum régészei a Belvárosi-híd mellett található Rondella, vagyis az egykori vízibástya környékén, valamint a rakpart túlsó oldalán, a Belvedere-palota előtti szakaszon végeznek feltárásokat. A munkálatok során az utat kilenc méter szélesen és két méter mélyen ássák fel. Az alpolgármester elmondta, hogy a feltárások nélkülözhetetlen előkészítő lépést jelentenek a 2026 tavaszára tervezett rakparti felújítás előtt.”- nyilatkozta Nagy Sándor, aki arról is beszélt, hogy Szeged klímája ma már a dél-mediterrán városokéhoz hasonlítható. Éppen ezért a rakpart átalakításakor nagy hangsúlyt fektetnek a zöldterületek bővítésére, hogy a nyári hőség idején is kellemesebb, élhetőbb környezet várja a város lakóit és az idelátogatókat.
A mostani feltárások a vízibástya külső részére terjednek ki, de hamarosan sor kerülhet az építmény belső helyiségeinek feltárására is, ahol a régészek szeretnék pontosan feltérképezni, hogyan kapcsolódott a bástya a várfalhoz, illetve hogyan működhetett az a rejtélyes emelőszerkezet, amelyről több forrás is említést tesz.
Nagy Sándor alpolgármester szerint ezek az eredmények segítenek abban, hogy Szeged lakói és az idelátogató turisták informálódjanak a város középkori múltjáról, amely a Tisza hullámai alatt rejtőzött, akár egy igazi magyar Atlantisz.
Olvass tovább...
Forrás: Index