promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kettévágtak egy magyar várat, rendkívüli oka volt

Kettévágtak egy magyar várat, rendkívüli oka volt

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Évszázadok óta állt a bástya, végül nem láttak megoldást, kettévágták.

Erős várak és erős védők nélkül a magyarság már rég elveszett volna, a törökök vélhetően tudnának erről mesélni, hiszen évszázadok harcait élte meg a két, azóta már baráti kapcsolatot ápoló nemzet. A magyar várakat sosem lehetett lebecsülni, annak ellenére sem, hogy a történelem során többször is túlerővel kellett szembenézniük a védőknek. Nem véletlen, hogy még a törökök is fejlesztették a hazai erődítményeket, azok ugyanis megfelelő stratégiával gyakorlatilag bevehetetlenek voltak, jöhetett akárhány ellenséges katona.

Az Egri vár is fontos szerepet játszott a magyar történelem során, 1552-ben Dobó István és védői hősiesen védelmezték az erődítményt a támadó oszmán csapatok ellen, végül pedig sikeresen elűzték a törököt a vár alól.

Az ostrom során azonban súlyos károk keletkeztek, a falak romokban álltak, így aztán újjá kellett építeni a vár jelentős részét. Nagy hangsúlyt fektettek a védelem erősítésére, és nem csupán a helyőrség számát emelték fel, de új bástyarendszert is alakítottak ki.

A megszállás alatt is változott a vár

Hiába az erőfeszítések, 1596-ban óriási áldozatok árán mégis bevették a törökök, a bővítést azonban a megszállók is folytatták. 91 év múltán végül visszafoglalták a várat, az 1700-as évek elején pedig a külső védművek jelentős részét megsemmisítették.

A belsők azonban megmaradtak, közöttük az úgynevezett Zárkándy-bástya is. Az 1568-ban épített, Zárkándy Pál hadvezérről elnevezett védmű mégis különálló egységnek tűnik, aminek okait a későbbi idők alakították így.

Szó szerint átvágták egy vasútvonallal

1905 és 1907 között ugyanis az Eger – Putnok vasútvonal nyomvonalát lényegében a váron keresztül jelölték ki. A falak egy részét és az ágyúházat emiatt el is bontották, az Egri vár egykori bástyájának maradványait pedig a természetre bízták.

Végül aztán néhány évvel ezelőtt megkezdődhetett a rekonstrukciója, amit azóta már be is fejeztek. A több száz millió forintos beruházás során az úgynevezett aknafigyelő folyosót 150 méterrel bővítették, és mára már a turisták által is látogathatóvá vált. Egy a korábban az egriek által használt kút, valamint kazamata is található a védművek alatt.

A munkálatok során több ezer köbméter földet és követ mozgattak meg, építettek be, az építkezésről készült felvételek jól példázzák, mekkora feladat volt véghez vinni a felújítást: