
Hatalmas fal magasodik Európában, rejtőzködik mögötte egy ország
Olvass tovább...
Az aranynál is értékesebb kincs lehetett, több mint kétezer éves történetet ábrázolt.
Az Egri vár falai a történelem megannyi fejezetét őrzi és bár az 1860-as évek óta folyamatosak a feltárások, a mai napig kerülnek elő különleges leletek az ásatások során. 2014-ben például egy sírt tártak fel, amiben hat férfi aludta örök álmát, mellettük pedig személyes ereklyéiket is megtalálták.
Egy 20-as éveiben járó férfi pénzeszsákjában csillogó aranyérmék rejtőztek, emellett egy kopott lemezt is találtak, amit a rajta lévő véset tett igazán különlegessé. Mint kiderült, az aranypénzek közül a legkésőbbi 1589-es volt, a csontvázak vizsgálata alapján pedig kivégezték a sírban talált férfiakat.
Olvass tovább...
Kivégzésüket az oszmánok rendelték el, miután 1596-ban végül bevették a várat, és bár a magyar védők életét megkímélték, a zsoldosokat mind egy szálig lemészárolták. Az aranypénz vélhetően az egyik katona zsoldja lehetett, a különös lemezen pedig egy ruhátlan nő, bizonyos Lucretia szerepelt.
Lucretia egy mito-historikus személy volt, akinek történetét Livius római krónikás jegyezte le több ezer éve. A lány a lelki erény és a hitvesi hűség jelképe volt, akit Tarquinius meggyalázott, ami miatt később öngyilkos lett.
Olvass tovább...
Halála óriási felháborodást keltett Rómában, ami Tarquinius és családja elűzéséhez vezetett. Később pedig William Shakespeare is feldolgozta történetét Lucretia meggyalázása című költeményével, minek hatására számos reneszánsz művész alkotta meg a lány képét, a vésett lemez is egy ilyen alkotás volt.
A meztelen nőt ábrázoló lemez alkotója ugyan nem ismert, a katonák között minden bizonnyal nagy becsben volt tartva az ábrázolás, és valamelyikük nem mindennapi személyes tárgyai közé tartozhatott.