
Elhagyatottan áll a magyar pusztaságban egy több száz millió forint értékű épület, most megmutatták mi rejtőzik az egykori gyárban
Olvass tovább...
Több mint egy évszázada épült, nem tudni, láthatjuk-e még valaha régi pompájában.
Magyarországon számtalan gyönyörű kastély épült az elmúlt évszázadokban, ezek közül jó néhány azonban elnéptelenedett a történelem zivataros időszakaiban. Egy részük új tulajdonoshoz került, több patinás épületet pedig az állam birtokol, és ugyan vannak közöttük olyanok, melyeket restauráltak, a munkálatok azonban hatalmas összegeket emésztenek fel.
A hatvani, úgynevezett „kiskastély” még nem került sorra, pedig igazán megérdemelne egy új esélyt. A Hatvany-Deutsch család által 1906-ban, német mintára építetett, kéttornyos épület eredetileg vendégháznak és kaszinónak készült, alig néhány száz méterre a Grassalkovich-kastélytól, amely szintén a dúsgazdag újnemesi Hatvany-Deutsch család birtokában volt.
Olvass tovább...
Odabenn vendégszobák és lakosztályok is voltak, számos bálnak és kiállításnak is helyet adott a kiskastély, amely szinte teljes épségben átvészelte a második világháborút. Az államosítást követően aztán merőben megváltozott a funkciója, a cukorgyárhoz tartozó, mintegy 600 fős üzemi konyhát hoztak létre benne.
A hatvanas évek közepétől napköziotthonként és színházként működött tovább, egy 200 székes termet is kialakítottak, öltözőkkel, vendégszobákkal, gondnoki lakással együtt. A cukorgyári munkások klubjának és a szocialista párt helyi szervezetének is itt biztosítottak helyet.
Olvass tovább...
Később városi művelődési házként működött, a rendszerváltást követő privatizáció után pedig hotelként próbáltak meg hasznot húzni az épület működtetéséből. Végül a 2000-es évek elején lakat került rá, és az elmúlt negyed évszázadban kihasználatlanul áll a kiskastély, amely egyre rosszabb állapotba kerül, mint ahogy azt az Urbex Hungary videója is jól mutatja.