
Ennyibe kerül a legdrágább panellakás Magyarországon – ettől kettéáll a füled
Olvass tovább...
Jobb lenne minél előbb túladni rajtuk?
Kelet-Európában rengetegen laknak panelházakban, amire évtizedekkel ezelőtt a lakhatási válság megoldásaként tekintettek. Magyarországon 1966-ban jött létre az első úgynevezett „házgyár”, és egészen a rendszerváltásig több százezer előre legyártott panelekből megépülő ház nőtt ki a földből, ami millióknak adott esélyt arra, hogy saját lakást vegyenek – akkor még kedvező áron.
A világ az azóta eltelt évtizedekben alaposan megváltozott, de a panellakások maradtak, és még mindig milliók élnek bennük, csakhogy már egyáltalán nem az olcsó lakhatás szinonimája. Cserébe viszont könnyű eladni őket, egyszerűen fenntarthatók, és ami nem változott, még mindig rengeteg embernek ez az egyetlen lehetősége, hogy saját ingatlanhoz jusson.
Olvass tovább...
A legrégebben felhúzott panelházak már 60 év körül vannak, és jogos a kérdés, hogy mikor jár le az idejük. A panelprogram idején ugyan sok épületet felújítottak, szigeteltek, a többségük viszont még ma is épp olyan, mint amikor átadták.
A lakók dönthetnek úgy, hogy korszerűsítik a nyílászárókat, a lakáson belüli villanyhálózatot, vízcsöveket, épületgépészeti szempontból egy panelház mégis komplexebb, egy komplett hálózatfelújítás pedig rengeteg pénzbe kerül, amit a közös költségből kell kigazdálkodni, csakúgy, mint a lépcsőház felújítását.
Olvass tovább...
Kákonyi József építőmérnök, statikus, igazságügyi szakértő korábban maga is részt vett a panelházak építésében, a szakember pedig a Bács-Kiskun-Vármegyei Hírportálnak – részben - cáfolta, hogy csak fél évszázadig bírnák a panelházak:
„A házgyári paneleket 80 évre tervezték, de szerintem ennél is többet bírnak majd. Ez a 8 évtized azonban csak az épület tartószerkezeteire vonatkozik. A nyílászárókra 40 év, az épületgépészetre 25 év a szerkezeti élettartam. Ezek be is igazolódnak, hiszen a panelfelújítási programban ezek meg is mutatkoznak. Például nagyon sok panelnél szükséges volt már a nyílászárócsere”
– fogalmazott.