promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Durva lesz a balatoni nyár, rendkívüli előrejelzés jött

Durva lesz a balatoni nyár, rendkívüli előrejelzés jött

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Olyan időszak következik, ami az egész országban nagy problémákat okozhat.

Világszerte egyre nagyobb gondot okoz az éghajlatváltozás, sok országban az emberek már a mindennapokban is tapasztalhatják ezeket. Hatalmas viharok, hetekig tartó hőhullámok, villámárvizek pusztítanak, mostanra pedig a Kárpát-medence és Magyarország is egyre inkább érintett.

Hazánk számára az elsivatagosodás és a csapadékhiány okozhatja a legnagyobb problémát, utóbbi már az elmúlt években is súlyos aszályokat okozott, éppen ezért a legfontosabb feladatok közé tartozna a vízgazdálkodás fejlesztése. Hogy miért, arról az Országos Vízügyi Főigazgatóság hidrológiai elemzése árulkodik.

Soha nem látott aszály jöhet Magyarországon

Tahy Ágnes, az OVF kiemelt műszaki referense egy siófoki konferencián vázolta a nehézségeket, mint mondta, rendkívüli módon hiányzik a téli csapadék, a felszín alatti vizek állapota pedig „rettentő szomorú képet mutat”. Valójában pedig ez a fő oka a hazánkban várható súlyos aszálynak.

Az éghajlatváltozás a Kárpát-medencében is egyre magasabb hőmérséklettel, és az ezzel járó, megnövekedett párolgással jár. Mint a szakember aláhúzta, Magyarországon a szárazabb területeken még kevesebb, a nedvesebbeken pedig még több csapadék várható, tehát az időjárás egyre szélsőségesebb lesz, amihez alkalmazkodni kell.

Az előrejelzések szerint a téli félév csapadékmennyisége növekedni fog, a nyárié pedig csökkenni, Tahy szerint azonban ez a prognózis az elmúlt télen nem valósult meg, ami további aggasztó kérdéseket vet fel.

Mi lesz a Balatonnal?

A szakember kiemelte, hogy a Balaton vízállását nézve 9-11 évente tapasztalható nagy aszály, a 2022-es azonban egy hosszabb aszályos periódus eleje lehetett. Megelőzve a még nagyobb bajt, az OVF igyekszik nagyobb víztározási kapacitást biztosítani a Balaton vízgyűjtő területein, ám további fejlesztésekre van szükség, a természeti változások ugyanis gyorsak, mint ahogy azok következményei is.

Jelenleg azt vizsgálják, hogy a Balaton megemelt szabályozási felső vízszintje milyen következményekkel jár, ennek kapcsán kiderült, hogy a károk sokkal nagyobbak, ha nincs elegendő víz a Balatonban, mintha megemelnék a vízszintet.

A 120 centiméterre szabályozott vízszint hatásai kapcsán az alábbi videóban keresték a válaszokat: