promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Feljelentheted a szomszédod, ha ekkor fűnyírózik, gigabüntetést kaphat

Feljelentheted a szomszédod, ha ekkor fűnyírózik, gigabüntetést kaphat

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Ezekben az esetekben lehet jogi következménye a szomszédok zajongásának.

Itt a tavasz, hajtanak a fák, előbújtak a virágok, nő a fű. Felzúgnak a fűnyírók, előkerülnek a flexek, mindenki kiszabadul a kertbe a hosszú tél után. Ezzel semmi baj nincs, hiszen nem véletlenül választanak sokan kertes házat, szeretnek kinn tevékenykedni, élvezni munkájuk gyümölcsét. A probléma inkább azzal szokott lenni, ha valaki túl buzgón csinálja, és már szombaton, hajnalok hajnalán beröffenti a fűnyírót.

Ilyenkor szoktak azzal érvelni, hogy még a nagy meleg előtt szeretnék elvégezni a kerti munkát, vagy hogy aki nem bírja ezt, az költözzön tanyára – ezekből szoktak aztán kialakulni a súlyos szomszédviszályok, feljelentgetések.

Este 7-től le kell tenni a flexet

Ez az önkormányzat számára is megoldandó probléma, ezért saját hatáskörükben dönthetnek arról, hogy miként szabályozzák a zajhatással járó tevékenységeket. Így aztán érdemes tájékozódni ezekről az információkról, nehogy valakit meglepetés érjen, amikor új településre költözik.

A Heves vármegyei Erdőkövesden például hétköznap 19 órától reggel 7-ig, szombaton 13 órától, vasárnap és munkaszüneti napokon pedig egyáltalán nem végezhetők „zajhatással járó kertművelési” tevékenységek. Kivétel ez alól, ha veszélyelhárítás esetében szükséges elvégezni ezeket a munkálatokat – írja a Heol.

Ez történhet, ha valaki megszegi a szabályokat

A szabályozás hiába változó, a törvény mindenkire vonatkozik, és ha csendháborítással kapcsolatos feljelentés érkezik, annak súlyos következményei lehetnek. A Ptk. a „szükségtelen zavarást” egyértelműen fogalmazza meg:

„A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.”

Ha nem használ a szóbeli figyelmeztetés, úgy a korlátozások megszegőire közigazgatási bírság vár, ami akár 200 ezer forint is lehet, ez az összeg ráadásul a többszörösére is növekedhet, hiszen ha többen jelentik fel az illetőt, többször is kiszabható a pénzbírság.

És hogy mik azok a csendórák? Ebből a videóból ez is kiderül: