promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Több százezer magyar autós fizethet dupla összeget a parkolásért

Több százezer magyar autós fizethet dupla összeget a parkolásért

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Ez sokak pénztárcájának fog fájni, a parkolás is nagyot drágul.

Egyre több az autó Magyarország útjain, a nagyvárosokban pedig égető probléma a parkolóhelyek száma, illetve azok hiánya. Értelemszerűen a tömegközlekedés felé terelnék az autósokat, és ugyan evidens lenne arra gondolni, hogy modernebb buszokkal és villamosokkal, megfizethető jegy- és bérletárakkal kellene próbálkozni, mégis valamiért ezúttal is más utat választottak a döntéshozók.

A Fővárosi Közgyűlés novemberben elfogadott előterjesztése, mely „parkolási reform” néven vált elhíresültté, kellemetlen változásokat hoz az autósok számára, és a villanyautosok.hu nemrég közzétett elemzése mutatott rá, mennyire sok embert érintenek majd ezek.

Kiderült, kik járnak a legrosszabbul a parkolás drágulásával

A rendeletmódosítás a tervek szerint 2027-től lép életbe, és nagyon világosan fogalmaz: a két tonnánál nehezebb elektromos, illetve az 1800 kilogramm fölötti hagyományos hajtású járművek tulajdonosai dupla parkolási díjat kell, hogy fizessenek Budapesten. Vége lesz tehát a zöld rendszámosok ingyenes parkolásának is. 

Utánaszámolva ez a tisztán elektromos járművek 77 százalékát érinti Magyarországon – ezeknél az akkucsomag miatt magasabb a tömeg. A hagyományos járművek esetében ez az arány 56%, itt valamivel jobb a helyzet.

A legrosszabbul egyértelműen a plug-in hibrid tulajdonosok járnak, a több mint 23 ezer érintett járműnek mindössze 5 százaléka könnyebb két tonnánál, így ők a rendeletmódosítás vesztesei.

A tervezet kapott hideget-meleget, a főváros azzal érvel, hogy ezzel a városi közlekedés kevésbé lesz túlzsúfolt és a környezetvédelmi mutatók is javulnak. Ezzel ösztönöznék továbbá a kisebb és könnyebb, kevésbé környezetterhelő járművek használatát.

Mindazonáltal a kritikus hangok is megjelentek, hiszen az infrastruktúra fejlesztésére is szükség lenne, hogy ezek a problémák javulásnak indulhassanak. Több P+R parkolóra, fővárosi töltőpontra, valamint kedvezményes tömegközlekedésre kellene törekednie a fővárosnak a parkolási díjak emelése mellett.

A parkolási reform egyéb változásokat is hoz majd, többek között a parkolójegyek megváltásra kapcsán is: