![A Budapest mellett kószáló medve miatt mindennél fontosabb ez most: így élhetsz túl egy medvetámadást](https://images.promotions.hu/article/124795/1729014644_medve-medvetamadas-tulelesi-technika-tevhit.jpg?crop=1800,742,0,83&width=386)
A Budapest mellett kószáló medve miatt mindennél fontosabb ez most: így élhetsz túl egy medvetámadást
Olvass tovább...
Háromféle emberre potenciálisan veszélyes ragadozó él hazánkban, nem árt résen lenni.
Hét elején nagy meglepetést okozott, hogy a Kajla-völgyben tevékenykedő vadászokra rátámadt egy medve. A vadetetők közelébe helyezték ki a szóróanyagot Ózd térségében. A vadászok azonnal reagáltak és az autójukhoz siettek, majd elhajtottak. Az esetet, mint minden medveészlelést, kivizsgálják. A medvetámadásról a Bükki Magzinban számoltak be. Nem ritka a medveészlelés hazánkban, ezt mindenképpen be kell jelenteni az illetékes szervnek. Bár ritka az, hogy ezek a vadak emberrel konfrontálódjanak, nem árt tudnunk, hogyan viselkedjünk, ha mégis szembe találkozunk egy példánnyal:
Olvass tovább...
Ez a szürke farkas, a barna medve és a hiúz. Medvéből az agrárminisztérium bejelentése szerint nagyjából 5-10 darab élhet itt az előző éves adatok alapján, ezek egy része Szlovákiából jár át, az észak-keleti megyékbe. A Bükki Nemzeti Park még tájékoztatót is adott ki, hogyan kell viselkedni akkor, ha medvét lát valaki..
Hazánkba a Kárpátokból jár át és z Északi-Középhegység erdeiben lehet vele főként találkozni, de az Alföldön és a Dunántúlon is láttak már példányokat. 2022-ben azt közölték, hogy 25-30 farkas él hazánkban, az a szám azóta vélhetően emelkedett. A farkas kifejezetten ritkán támad emberre, ám a velünk kiránduló, póráz nélkül rohanó kutyusunknak már nagyobb eséllyel eshet bántódása. A farkasokat nem szabad megközelíteni, magunkhoz hívni. Általában elszalad, mielőtt mi észrevennénk, ám ha táplálkozás közben látjuk meg, a kicsinyeivel, vagy esetleg a barlangjába sétálnánk be, akkor azonnal távozzunk. Nyugodtan hátrálva, soha ne szaladjunk el előle, ez ugyanis felébresztheti a vadászösztönét. A legtöbb esetben hangos tapsolással és kiabálással, valamint kisebb tárgyak felé dobálásával is el tudjuk riasztani.
Kis szerencsével ő is megijed tőlünk, ha pedig mégis lehetőségünk van szabadon látni egyet, akkor járjunk el nagyon körültekintően. A kistestű háziállatunkra szintén veszélyes lehet, de erős mancsaival, hegyes fogaival és karmaival bennünk is tud kárt okozni, ha akar. Mint a vadállatok esetében érdemes tisztes távolságból figyelni és ha támadóan lépne fel, akkor se kezdjünk szaladni: mivel biztosan utolér. A farkasnál alkalmazott módszerek és intelmek ebben az esetben is hatásosak lehetnek.
Olvass tovább...
Forrás: Pénzcentrum, Origo