3000 évig szunnyadt méregdrága kincs a Balatonnál, előkerült a műtárgy
Olvass tovább...
Akkora pusztítást végeztek a madarak, hogy több százat kellett megölni közülük, egyikük rekorder.
A Balaton elképesztően színes élővilága egy kényes ökoszisztéma. De elmondható ez minden kisebb és nagyobb kiterjedésű területre, ami növényeknek és állatoknak biztosít természetes élőhelyet. Ők egyensúlyban élnek egymással, természetes a vadászat, az elhullás, a táplálkozás, akkor van probléma, ha ez a rendszer valamilyen külső tényező beavatkozása miatt megbomlik. Ez történt a Balatonnál is, ahol 2017 óta nem fagyott be a víz, ez pedig igen kedvező életfeltételeket biztosított egy halakkal táplálkozó madárnak, a kormoránnak.
Olvass tovább...
Szári Zsolt Facebook bejegyzésben számolt be róla, hogy a halgazdálkodási szakemberekkel és a vadásztársasággal közösen döntöttek a gyérítés mellett, mivel minden más megoldás inkább csak tűzoltásnak tűnik, semmint valódi megoldásnak. A madarak kifejezetten nagytestűek, nagyétkűek és a halgazdálkodásokban a halaknak esélye sincs a menekülésre. A Balaton élővilágában pedig a fent említett egyensúly miatt mérhetetlen károkat tesznek.
Arról, hogy mekkora problémát jelentenek a tógazdaságokat dézsmáló madarak és mennyire elszaporodtak a környéken a kedvező adottságok és a könnyű táplálékszerzés miatt ebben a videóban beszélnek:
Bár a kormoránok élettartama 6-8 év, ebben igen nagy kilengések vannak, mivel egyes példányok akár 20-24 évig is elélhetnek. A rekorder eddig egy skandináv példány 24 évvel, de találtak egy Radán gyűrűzött madarat is, aki 23 éves volt. Kárókatonából is akadt egy igen szépkorú példány: a lábán lévő gyűrű alapján az egyik példány már 12 éve pusztította a Balaton halait. A kilőtt madarak száma évről évre nő, tehát a faj valóban jól érzi magát ebben a környezetben és egyre nagyobb károkat okoz a gazdáknak. 2014-ben 669, 2023-ban pedig már 2256 példányt ejtettek el.
Olvass tovább...
Forrás: pecaverzum.hu