promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Milliárdokat örökölt a borsodi férfi, nem kellett sok, hogy hozzájusson - aztán kiderült, hogy többe kerül a "csoda", mint gondolta

Milliárdokat örökölt a borsodi férfi, nem kellett sok, hogy hozzájusson - aztán kiderült, hogy többe kerül a "csoda", mint gondolta

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Még csak január negyedike van, de a férfi valószínűleg már kiérdemelte az év vesztese díjat.

A modern átverések nem csak nigériai hercegekről szólnak - most épp egy török bankár kopogtatott egy magyar férfi virtuális ajtaján, mesés örökséggel, csak hát a történet vége nem a mesés gazdagság lett.

A mese kezdete: 10 millió dolláros örökség és egy távoli „rokon”

Egy nem túl nagy borsodi településen, Tolcsván élő férfi főszereplésével indult a legújabb internetes csalástörténet. Egy magát török bankelnöknek kiadó idegen vette fel vele a kapcsolatot egy közösségi oldalon, majd közölte: ő a kizárólagos örököse egy mesés, 10 millió dolláros hagyatéknak. Döbbenet, de az áldozat itt még egyáltalán nem gondolta, hogy ez csak az első lépés egy szövevényes átverésben.

A „bankár” gyorsan cselekedett. Egy „hivatalos” ügyvédet ajánlott, akin keresztül „intézni lehet az örökséget”. Az ál-ügyvéd néhány email után már kérte is az első összegeket különféle jogcímeken: adminisztrációs költségek, vám, ügyvédi díjak. A férfi több mint 3 millió forintot utalt el, mire elfogyott a pénze. 

Miután a férfi teljesen lenullázta magát, a csalók egyáltalán nem voltak szívbajosak: további hitegetés, mesék vagy csak némi együttérzés helyett egészen egyszerűen eltűntek a kicsalt pénzzel, azóta is lehetetlen elérni őket.

Csalók új köntösben: „nigériai levelek” 2.0

Az ilyen típusú átverések nem újak, csak a körítés változik. Az úgynevezett „nigériai levelek” már évtizedek óta működnek, eredetileg Afrikából indultak, innen a név. A forgatókönyv mindig hasonló: valaki egy váratlan, mesés összegről vagy lehetőségről értesít, amihez „csak némi segítség” kell - persze pénz formájában. Az áldozatok általában azt gondolják, hogy minimális befektetéssel nagyot kaszálhatnak, a valóságban azonban csak a bankszámlájuk ürül ki.

A tolcsvai férfi valójában saját maga áldozata: lássuk be, amikor a bankigazgató személyesen hívja fel, már legalább ott illett volna gyanút fogni - a történet arról nem szól, hogy milyen nyelven, de nagyon meg lennénk lepve, ha az átvert perfekt török lenne, így valószínűsítjük, hogy a kommunikáció nyelve a magyar volt.

Az átverés vége

A tolcsvai férfi 3 millió forintja valószínűleg soha nem kerül elő, de az ügy arra emlékeztet minket, hogy az online világ nem csak lehetőségeket, hanem veszélyeket is rejt. Legyünk óvatosak, és véssük jól az eszünkbe: a mesebeli hercegek (esetleg bankárok) csak a mesekönyvekben léteznek.

Az NBC televíziónak sikerült egyszer meginterjúvolni egy nigériai csalót, aki így mesélt a "munkájáról":

forrás: Borsodihír