A MOHU elárulta, mennyit keresnek a magyarok a palackvisszaváltással: brutális összegről van szó
Olvass tovább...
Hatalmas szeméthalmok gyűlnek, ez történik, miután elszállítják a csomagokat.
A Mohu-s visszaváltó automaták óta talán sosem szegeződött még ekkora figyelem a hulladékra, illetve az újrahasznosításra. Pedig nagyon is fontos kérdés, hiszen még mindig sokak számára nem lényeges szempont a szelektív gyűjtés, amit hiába próbálnak évtizedek óta meghonosítani, valahogy nem sikerül úgy, ahogy kellene.
Akik minden szemetet egyetlen kukába gyűjtenek, és a szelektív gyűjtést feleslegesnek tartják, azoktól általában azt halljuk, hogy úgyis mind egy helyre megy. De tényleg így van ez? Gyetván Csaba videójából most kiderül!
Olvass tovább...
Valamilyen szinten igen, de nagyon nem mindegy, hogy mi megy egy helyre. Az úgynevezett „szelektív járatok” a papírt, a műanyagot és a fémhulladékot tömörítik egybe, így a háztartási hulladék többi része ebbe a körforgásba nem kerül bele – vagyis nem kellene.
Ezzel különösebb probléma nem is lenne, hiszen a szemét ezt követően egy futószalagra kerül, ahol tovább válogatják. A gond ott van, hogy az emberek mindenfélét beledobnak a szelektív kukákba is, ami megnehezíti a feldolgozás folyamatát.
Szintén érdekes részlet a Mohu-s zsákok további élete is, miután elszállítják azokat az üzletektől. Mint látható, itt legalább nem keveredik más a palackok közé, ami nagyon fontos, hiszen a hulladékot egyébként nagyon bonyolult módon, egy labirintus-szerű üzemben válogatják szét.
A különválogatott „frakciók” ezután a kézi válogatóba kerülnek. Először méret, majd anyagminőség szerint rendszerezik, futószalagok és rosták sokaságán. A mágnesezhető fémeket már a legelején kiszűrik, ezután jönnek a műanyagok, amiket szkennerek segítségével távolítanak el.
Olvass tovább...
A rendszer nem csupán modern, de gyors és hatékony is, ám szükség van az emberi munkaerőre is, ami komoly koncentrációt és monotonitástűrést igényel. Ezt követően a különböző hulladékfajtákból bálákat készítenek, majd mehetnek az újrahasznosító üzemekbe, ám ez már egy következő téma.
A kérdésre a válasz pedig, habár első ránézésre egy helyre kerül a hulladék, utána viszont minden a maga helyére megy: