Visszaválthatós palackok árából akart bevásárolni, egyetlen forintot sem látott belőle
Olvass tovább...
Fontos döntést hoztak, már tesztüzemmel elindították az új rendszert.
A MOHU neve nyár óta fogalommá vált az országban, hiszen mostanra már mindenki megismerkedhetett a visszaváltó automatákkal, melyek egyeseknek bosszúságot okoz, míg másoknak keresetkiegészítést biztosít. Hiába nem ment minden zökkenőmentesen, az elvitathatatlan, hogy a Mol-hoz tartozó hulladékgazdálkodási vállalat lázasan próbálkozik a magyarországi szeméthelyzet megreformálásán, ami régóta időszerű és jó néhány komoly változtatásra szükség van, ha sikerre akarják vinni az elképzeléseket.
Ezek közé tartozik a konyhai élelmiszer-hulladék kérdésköre is, hiszen nagyon nem mindegy, hogy mit dobunk a kukába, és jobb lenne, ha ezeket is külön gyűjtené a lakosság, hiszen az újrahasznosítás itt is fontos szempont lehet.
Olvass tovább...
Mint azt a MOHU az MTI-vel közölte, egy magyar nagyjából heti egy kilónyi konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot termel, a szelektív gyűjtés pedig azért is lényeges, hiszen másodlagos felhasználásra is lehetőség van. A biohulladékból biometánként megújuló energiaforrást lehet előállítani, a komposztból származó növényi tápanyagforrás pedig mezőgazdasági szempontból kiemelendő.
Épp ezért mostantól a konyhai élelmiszer-hulladékokat 33 település hulladékudarában lehet leadni, olyan helyeken, ahol már tesztüzemmel elindult a háznál történő begyűjtés is. A rendszert fokozatosan bővítik a kihasználtság alapján.
Jelenleg egyebek között ezeken a helyeken van lehetőség leadni a zöld- és konyhai hulladékot: Budapest, Cegléd, Kecskemét, Szolnok, Székesfehérvár, Kaposvár, Tatabánya, Zalaegerszeg, Orosháza, Gyomaendrőd, Békéscsaba és Nagykanizsa.
Olvass tovább...
Lényeges részlet, hogy saját tárolóban kell a helyszínre szállítani a hulladékot, majd egy szagbiztos gyűjtőedénybe helyezni. Leadhatók gyümölcs- és zöldségmaradékok, kávézacc, tojáshéj, pékáruk, húskészítmények és főtt ételmaradékot. Míg teafüvet leadhatunk, addig teafiltert tilos, emellett csontokat, élelmiszercsomagolást, porzsákokat, porszűrőket, papírzsebkendőket és pelenkákat sem szabad a gyűjtőkbe dobni, ugyanis ezek nem komposztálhatók. Szintén tilos fák ágait, leveleit, gallyakat és kommunális hulladékot leadni.
Az EU-ban a szerves hulladék csupán 16 százalékát gyűjtik elkülönítve, a magyarországi települések hulladékának 34 százaléka pedig biológiailag lebomló anyag. Ez évi 440 ezer tonnát tesz ki, a MOHU évi 155 ezer tonnás gyűjtési mennyiséget szeretne elérni.
Így néznek ki a modern hulladékudvarok: