promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Csalni lehet a visszaváltó automatáknál, ezzel a módszerrel hamisíthatják az utalványokat, kritikus hibáról számoltak be

Csalni lehet a visszaváltó automatáknál, ezzel a módszerrel hamisíthatják az utalványokat, kritikus hibáról számoltak be

Borítókép:  MTI
Belföldi hírek
Kategória fejléc
Promotions

Nagyon súlyos biztonsági rést fedeztek fel a szakemberek, azonnali lépésre lehet szükség.

Hónapok óta téma a MOHU visszaváltási rendszere, annak problémái és kiskapui. Utóbbi kapcsán volt már jó néhány próbálkozás, de eddig egyik sem tűnt túl komolynak. Volt olyan, aki a csomagolásokkal próbált trükközni, de olyan is, aki az átutalásnál akarta rávenni a vásárlókat, hogy más számlaszámra küldjék a pénzt. Ezek azonban eltörpültek a most kiderült lehetőség mögött, ami bizony komoly biztonsági résnek bizonyul.

Visszafejthető kód, könnyű préda

Mint arról a HWSW beszámolt, az IT-biztonsággal foglalkozó Mantra Information Security tulajdonosa, Bucsay Balázs egy kritikus hibára jött rá, ami a vonalkódokat érinti. Divatos kifejezéssel élve „etikus hackerként” természetesen csalást nem követtek el, azonban felhívták a MOHU figyelmét arra, hogy megkárosíthatják őket, amennyiben valaki visszaél ezzel a lehetőséggel.

Ahogy az ismert, három módon lehet igényelni a visszaváltásért kapott összeget, átutalással, jótékony célra, bolti utalvánnyal. Ezek közül az utóbbi a legnépszerűbb, hiszen egyből le tudják vásárolni, a visszaváltási díj információja pedig egyszerű és már máshol is bevált módon a vonalkódba van beépítve.

Ezzel nem is lenne semmi gond, azzal viszont már annál inkább, hogy a kódsor visszafejtésével lehetséges annak módosítása, hamisítása, méghozzá olyan módon, hogy tetszőleges összeget számoljon fel egyetlen palackért. Így aztán az utalványon magasabb összeg szerepelhet, mint a valóságban történt volna.

A kódot feltörték, ráadásul viszonylag egyszerű módszerekkel, a szakemberek pedig rájöttek, hogy nem védi azt biztonsági mechanizmus, és gyakorlatilag észrevétlenül tudják módosítani az összeget, és a beváltás során sem bukhatnak le vele. Az informatikusok szerint a kód biztonsági elemekkel való ellátása és az üzlet központi adatbázisával történő ellenőrzése megakadályozhatna a visszaéléseket, ez azonban időbe és pénzbe kerül, cserébe garantálná, hogy ne próbálkozzanak hasonlókkal a csalók.

A felhasználók egyelőre nem emiatt elégedetlenkednek, lássuk, mi nem tetszik nekik a visszaváltó rendszer kapcsán: