A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
Rogán Antal nyújtotta be a tervezetet, társadalmi vita indul.
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta azt az újonnan tervezett rendeletet, amely az okmányok kiállításával és a postai kézbesítésekkel kapcsolatos díjak mértékét szabályozza. A tervezetet Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter jegyzi, és ha elfogadják, igen jelentős változást hozhat a hétköznapokba: fizetőssé válik a személyi igazolvány és számos egyéb okmány kiállítása, amely eddig illetékmentes volt, valamint több okmány is megdrágul.
Az új rendelet szerint az állandó személyazonosító igazolvány kiállításáért 7 700 forintot kell majd fizetni, ami postai kézbesítéssel együtt ez az összeg 9 700 forintra emelkedik. Az ideiglenes személyi igazolvány 3 100 forintba, a lakcímkártya pedig 3 700 forintba kerülhet.
Olvass tovább...
Az útlevelek díjai szintén változnak: egy 12 év alatti gyermek magánútlevele 8 500 forintba kerülhet, míg a felnőttek esetében a magánútlevél kiállításának díja 17 000 forint lesz, de eltűnik az 5 és 10 éves kategória. Diplomataútlevelek esetén a díj 20 000 forint, postai kézbesítés esetén pedig 22 000 forint lehet.
A rendelet nagy port kavart, mivel a személyes okmányok kiállítása eddig többnyire ingyenes volt (az útlevél eddig sem). A változás különösen a többgyermekes családokat, az időseket és az alacsonyabb jövedelműeket érintheti érzékenyen, akik számára ezek az alapvető dokumentumok kiállítása is jelentős anyagi terhet róhat.
Olvass tovább...
A tervezet bizonyos kedvezményeket is tartalmaz. Például három vagy több gyermeket nevelő családok esetén a gyermekek útlevele kedvezményes, mindössze 3 000 forint lehet. Bevezetnék az egyéves érvényességű útleveleket is, aminek a díja 3 000 forint lenne, amely szintén alacsonyabb költséget jelent.
Mi a cél?
A rendelet célja a kormány szerint az, hogy átláthatóbbá és egységesebbé tegyék az okmányok kiállításának költségeit. Ugyanakkor sokakban felmerül a kérdés, hogy ez vajon nem egy újabb rejtett adó-e, amely a lakosságra hárítja a közigazgatási szolgáltatások finanszírozásának terhét, mások viszont azzal érvelnek, hogy a költségek emelése hozzájárulhat a közigazgatási szolgáltatások színvonalának javításához.
A pontos részletek a tervezett díjakról elolvashatóak a Pénzcentrum cikkében.
Közben a nyakunkon a digitális állampolgárság is, amiről ebből a videóból sok minden kiderül: