promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megjelentek Magyarország légterében, senki nem tudta, miért szállnak fel ilyen gyakran mostanában

Megjelentek Magyarország légterében, senki nem tudta, miért szállnak fel ilyen gyakran mostanában

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc
Promotions

Ijedten néztek fel az égre az emberek, állandóan a környéken repültek a gépek.

Az elmúlt években a szomszédban zajló háború miatt a szokásosnál is jobban összeugrott az emberek gyomra, ha meghallottak egy vadászgépet vagy egy helikoptert közeledni Magyarország légterében, főleg ha kötelékben haladtak. A legtöbbször azonban gyakorlatok álltak ennek a hátterében, amiről általában hírt is ad a honvédség, most is ez történt, izgalomra pedig nincs ok.

Aki ugyanis a napokban Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében gyakran tapasztalt helikopterforgalmat, az szolnoki kutató-mentő katonák és a bosnyák hegyimentők közös munkáját láthatta. A megállapodás szerint ugyanis különleges mentések során segítséget nyújtanak egymásnak az EUFOR és a Prenj Hegyimentő Szolgálat katonái. Ezzel kapcsolatosan pedig kiképzés is zajlott.

Ennek legfőbb célja az volt, hogy az EUFOR kötelékében szolgálatot teljesítő H145M helikopterek csőrlési eljárásait elsajátíthassák a bosnyákok. Ez komoly kihívást jelent, ugyanis nagy körültekintést igényel, hogy biztonsággal elvégezhessék a feladatot a magasban.

A megállapodás célja, hogy biztosítsa Bosznia-Hercegovinában a két szervezet kölcsönös segítségnyújtását olyan különleges mentéseknél, ahol helikopterek bevetésére van szükség. A hegyimentőket nemrég kiképezték az EUFOR kötelékében szolgálatot teljesítő, magyar H145M típusú helikopterek csőrlési eljárásaira. A csőrlés elsajátítása nagy kihívást jelent, hiszen komoly körültekintést igényel a sérültet és magukat is biztonságosan beakasztani.

„A feladatra november első hetében az MH Kiss József 86. Helikopterdandár két ejtőernyős kutató-mentője érkezett Butmir táborba. A háromnapos képzésen nyolc önkéntes hegyimentő vett részt. A gyakorlati végrehajtásokat elméleti oktatás előzte meg, kiegészítve földi begyakorlással. Itt az alapvető biztonsági rendszabályokon, az alkalmazott karjelzéseken és technikákon túl külön hangsúlyt kapott a felszerelések precíz használata, hiszen egy-egy apró hiba akár végzetes kimenetelű is lehet. A szervezet tagjai a gyakorlatoknál a saját személyi alpintechnikai védőeszközeiket használták”

– írja a honvedelem.hu.

Modern eszközök állnak rendelkezésre

A résztvevők végrehajtottak önálló és páros feladatokat is, hordágyakkal is gyakoroltak, és csőrlések tucatjait hajtották végre nappal és éjszaka egyaránt.

„A példa nélküli együttműködés eredményeképpen mostantól a külföldi civil szervezet tagjai képesek az elsajátított módszerrel sérülteket juttatni a magyar helikopterek fedélzetére, akár önállóan is”

– írják.

Az Airbus H145M a Magyar Honvédség legfejlettebb eszközei közé tartozik, itt ismerkedhettek meg vele bővebben: