Azonnali figyelmeztetést adott ki a Nébih, arzénnal fertőződhetett meg ez az étel
Olvass tovább...
Átmeneti vízellátást kellett biztosítani tízezrek számára.
A csapvíz az egyik legalapvetőbb szükséglet, és a háztartások többségébe mostanra bevezették, így létfontosságú, hogy mindenhol megfelelő legyen a minősége. Ugyan a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ folyamatosan monitorozza azt, így is ellentmondásos hírek láttak napvilágot a vízminőség kapcsán.
Az NNK ugyanakkor közölte, hogy az ivóvíz a leggyakrabban ellenőrzött szolgáltatás Magyarországon, a településeken akár több száz vizsgálatot is végezhetnek évente, az értékelés pedig különböző paraméterek alapján történik.
Olvass tovább...
„Mikrobiológiai szempontból pedig akkor felel meg a követelményeknek, ha a túllépés gyakorisága nem éri el a közegészségügyi szempontból kifogásolt határt” – fogalmaztak, hozzátéve, hogy akkor is biztonságosan fogyasztható az ivóvíz, ha „az esetleg valamely egészségre nem ártalmas indikátor paraméter miatt tűrhető minőségű.”
„Félrevezető az az állítás, hogy 3 millió 25 ezer fő csapvízének a minősége nem megfelelő. Tartós ivóvízminőségi probléma (nem megfelelő kémiai minőség) 2023-ban 27 településen (az összes település 0,9%-án) volt, azaz körülbelül 37 ezer főt érintett. Ezen települések egy része arzén paraméter miatt nem megfelelő. Az érintett településeken jelenleg ivóvízminőség-javító beruházások zajlanak, a beruházások befejezéséig a lakosság számára folyamatosan biztosítanak megfelelő minőségű ivóvizet átmeneti vízellátással”
– fogalmaztak közleményükben.
Olvass tovább...
Mint írták, a többi településen a fertőtlenítési melléktermékek időszakos túllépése okozza a problémákat, melyek nem folyamatosan fennálló gondok.
„A nitrit kockázat szempontjából fontos tisztázni, hogy nincs olyan település, ahol a vízminőség a nitrit miatt nem megfelelő, eseti probléma léphet fel egyes településeken, ilyenkor a csecsemőknek és várandósoknak palackozott vizet biztosítanak”
– írták, hozzátéve, hogy a magánkutak vizének fogyasztása azonban már jóval komolyabb kockázatot jelent, ugyanis ezek minőségét gyakran egyáltalán nem ellenőrzik.
„A csapvíz mind egészség, mind környezetvédelmi szempontból a legjobb választás” – emelte ki az NNK.
De honnan is érkezik a csapvíz? Ez a következő videóból kiderül: