.jpg?crop=2550,1051,0,2&width=386)
Hazudtak Radnóti Miklós haláláról? A titkos nyomozás rendkívüli fejleményeket hozott
Olvass tovább...
Egyetlen jelenet, öt hang, és egy magyar név, ami örökre beírta magát Hollywood történetébe. Kodály Zoltán üzenete egy sci-fi klasszikusban szólal meg – világszerte.
1977-ben Steven Spielberg megváltoztatta a sci-fi mozik világát a Harmadik típusú találkozások című filmjével. A film nemcsak látványos földönkívüli jeleneteivel és rendkívül emberi történetmesélésével nyűgözte le a közönséget, hanem azzal is, hogy mélyebbre ásott a kommunikáció és megértés témáiban. Spielberg nem akarta, hogy a földönkívüliekkel való kapcsolatfelvétel hollywoodi klisékre épüljön. Ehelyett a zene nyelvét választotta. És itt lép színre Kodály Zoltán.
A film egyik legismertebb és legikonikusabb jelenetében a tudósok egy öthangos motívumot játszanak le, hogy kapcsolatot teremtsenek az idegenekkel. A motívum nem pusztán hangok sora – gesztusokkal is kísérik, méghozzá nem is akármilyenekkel. A kézjeleket, melyek a hangokat vizuálisan kísérik, Kodály Zoltán nevéhez fűződő módszer inspirálta. Ez a híres Kodály-módszer, amelyben a gyerekek zenei nevelését kézjelek és relatív szolmizációs hangok segítségével végzik.
A filmben ezek a kézjelek kulcsfontosságú kommunikációs eszközzé válnak. És a jelenet során el is hangzik Kodály neve, egyfajta tisztelgésként a magyar zenepedagógus előtt, aki a zene demokratikus, közös nyelvében hitt.
Olvass tovább...
Nem sok magyar név került be ilyen látványosan a hollywoodi popkultúra kánonjába. A jelenet a tudományos, mégis mélyen emberi kommunikációról szól – pontosan arról, amit Kodály is vallott egész munkásságán keresztül. A zene, mint hidat építő nyelv az ismeretlen és az ember között. És Spielberg ezzel a karaktereket és a kultúrákat is összeköti.
Bár Kodály neve és a módszerének kézjelei is szerepelnek a filmben, ez még nem minden. A Harmadik típusú találkozások másik kiemelkedő magyar vonatkozása, hogy az operatőri munkát Zsigmond Vilmos végezte, aki Oscar-díjat is kapott ezért az alkotásért. Tehát Kodály szellemiségén túl egy magyar filmes szakember kreatív látásmódja is része lett ennek a filmtörténeti mérföldkőnek.
A film világméretű sikere után (303 millió dolláros bevétel, 96%-os Rotten Tomatoes-értékelés) így közvetve Kodály Zoltán nevét is megismerte a világ. Bár sok néző talán el is siklott e felett, azok számára, akik ismerik a Kodály-módszert vagy a magyar zenepedagógia hagyományát, ez az utalás egy meglepően bensőséges és felemelő pillanat volt.
A Harmadik típusú találkozások ma is aktuális kérdéseket vet fel: hogyan kommunikálhatunk valakivel, akit nem értünk? Miként építhetünk hidat az ismeretlennel? És mit jelent emberségesnek lenni akkor is, amikor a másik fél nem ember? Spielberg válasza ezekre a kérdésekre a zene volt. Kodály válasza is az volt – jóval korábban.
Ez a közös válasz pedig egy olyan kapcsolódási pontot teremtett a magyar kultúra és a világ filmkultúrája között, amelyre ma is büszkék lehetünk.
Ha legközelebb újranézed a filmet, figyelj jobban a jelenetre, hiszen az egész országunk kulturális hagyatéka is megszólal benne:
Olvass tovább...