promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Holttest van egy híres magyar város közepén, emberek ezrei mennek el mellette minden nap

Holttest van egy híres magyar város közepén, emberek ezrei mennek el mellette minden nap

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Egy esztergomi lakótelepen áll egy szobor, amely nem csak egy műalkotás – de hogy mit rejt, az meglepőbb, mint hinnéd.

Esztergom egyik csendes lakótelepén, az Irinyi János utcában áll egy köztéri alkotás, amely sokak számára talán észrevétlen marad. Helyiek és turisták egyaránt elsétálnak mellette – ki gyalog, ki biciklivel, esetleg egy városnéző séta részeként. A szobor egy féltérdre ereszkedő, szenvedő fiút ábrázol – megrendítő látvány, de ami igazán bizarrá és egyedivé teszi, az a története. A „Haldokló fiú” című mű ugyanis nem csupán egy szobor...

A szobor alkotója Vörös Béla, Esztergomban született festő és szobrász, aki élete során bejárta Európát – tanult Budapesten, élt Párizsban és Nizzában, de mindig megőrizte szoros kapcsolatát szülővárosával. Munkássága során több száz művet – kisplasztikákat, festményeket, plaketteket – alkotott, amelyeket 1974-ben az esztergomi Balassa Bálint Múzeumnak adományozott. Életútját tekintve akár „röghöz kötött művésznek” is nevezhetjük – olyan alkotónak, akit Európa is elismert, mégis hazahúzta a szíve.

És valóban hazatért – véglegesen.

Bizarr utolsó kívánság

Vörös Béla 1983 februárjában hunyt el Párizsban. Ám végakarata eltért a megszokottól: azt kérte, hamvait saját köztéri szobrának talapzatába helyezzék el. A kívánságot tiszteletben tartották – így lett a „Haldokló fiú” nemcsak műalkotás, hanem sírhely is. A szobor tehát egy közterületen található síremlék, amely minden nap emberek százai mellett hallgatagon őrzi alkotójának földi maradványait.

A kemma.hu cikke szerint a szobor nemcsak esztétikai értéket képvisel, hanem mély, személyes jelentéssel is bír: „A szobor gyakorlailag egy közterületi sírhely is.” A bizarr és szokatlan végső kérés azóta is elgondolkodtatja a járókelőket – és akinek ez nem elég, az a talapzaton található emléktáblából is értesülhet róla, hogy egy valaha volt művész nyugszik alatta.

A történet tanulsága

Bodri Ferenc, a művész búcsúztatásakor így fogalmazott:

„Műveit őrizve és emlékét idézve, végső helyére került pora előtt csak tanulságokat és feladatokat összegezhetünk.”

A művészet – ha valóban mélyről fakad – nem ér véget az alkotó halálával. Néha éppen akkor kezd el igazán élni. Esztergom Irinyi János utcájában egy fiú szenvedése örök időkre őrzi egy művész végső üzenetét: a test elenyészik, de a szellem ott rejtőzik a bronz alatt.

">iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fesztergomanno%2Fposts%2Fpfbid02RW4Ycm5ZzVZF6JdY5TT8T9j6jPNd9BCTr6ZRGUhWzdFsAD5fU5PuB2SCNfuVNwhfl&show_text=true&width=500" width="500" height="687" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share">

Ha kíváncsi vagy Esztergom többi látnivalójára is, akkor feltétlenül nézd meg a videót!